Haberi Paylaş

Türkiye sınırında kriz yaratan ziyaret! ABD Genelkurmay Başkanı fotoğrafla ilgili sessizliğini günler sonra bozdu

Dünya Haberleri

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'nin mart ayı başında Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütleriyle görüşmesi büyük bir krizin fitilini ateşledi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake'in Dışişleri'ne çağrılmasıyla tırmanan gerginlik sonrası Milley uzun süren sessizliğini bozdu. Terör örgütleriyle yaptığı görüşmenin rutin ve kesinlikle yapılması gereken bir ziyaret olduğunu belirten ABD'li komutan, amacının görev güçlerini kontrol etmek olduğunu söyledi.

Son dönemde sakin devam eden Ankara-Washington ilişkileri Mart ayının başında ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'nin Türkiye-Suriye sınırına yakın bir noktada teröristlerle yaptığı sürpriz ziyaret nedeniyle gerilmişti. Ankara'nın tepkisini çeken ziyaret üzerine ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış ve Türkiye'nin duyduğu rahatsızlık Flake'e iletilmişti.

Omurgasını terör örgütleri PKK/ Ypg'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile görüşen ve bilgi alan Milley, aradan geçen haftalar sonrasında bugün bir açıklama yaptı. Milley, terör örgütleriyle yaptığı ziyaretin "rutin ve kesinlikle yapılması gereken bir ziyaret" olduğunu söyledi.

Milley, ziyaretinin amacının görev güçlerini kontrol etmek, ne durumda olduklarını değerlendirmek ve kuvvetlerin korunması gibi konularda rutin bir ziyareti amaçladığını söyledi.

Suriye'de yaklaşık bin ABD askeri olduğunu hatırlatan Milley, "Risk altındalar. Suriye'de bulunan çeşitli aktörler tarafından zaman zaman çeşitli mühimmatlarla saldırıya uğruyorlar. Bu yüzden gidip onları kontrol etmek ve görevin doğrulandığından emin olmam gerek" dedi.

Türkiye ile ABD'nin yıllardır bir ortak çıkarı olduğunu vurgulayan ABD Genelkurmay Başkanı, "Yıllardır oradayız. Ortak çıkarımız DEAŞ'ın kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasıdır. Halifelik yıkıldı. Ancak örgütün kalıntıları hala orada. Elbette bu benim yapmam gereken bir şeydi. Bir Genelkurmay Başkanı'nın, özellikle de zarar görebilecekleri bir durumdayken, ABD kuvvetlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi son derece yerinde bir hareket" diye konuştu.

Kaynak: AA / Dünya

YPG PKK Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

sade vatandaş:

bu dünyada herkes fani hiç bir kimse vazgeçilmez değildir gittiğinde dünya dönmeye devam edecek ülke batmayacak biri hariç o yapması gerekenlerden fazlasını yaptı Atatürkü beğenmeyenler o sağ olsaydı bunlara gereken muamele nasıl yapılır görürlerdi

Cevap Yaz157Yayından Kaldır
Ercan akdeniz:

YPG lilerin yanına gidip durma Bayraktar YB 2 nin füze atacağı yere gitmiş olabilirisn . ona göre...

Cevap Yaz1460Yayından Kaldır
Ertuğrul Şamlı:

hemen inandık

Cevap Yaz882Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title