Haberi Paylaş

Türkiye günlerce bu sözleri konuşacak! Ünlü deniz bilimci, "İstanbul'u tsunami vuracak" diyerek tarih verdi

Dünya Haberleri

UNESCO'nun en iyi tsunami uzmanı olarak bilinen dünyaca ünlü deniz bilimci Bernardo Aliaga, İstanbul'la ilgili korkutan bir uyarıda bulundu. Aliaga muhtemelen 2030'lı yıllarda Marsilya, İskenderiye ve İstanbul'u tsunaminin vuracağını öne sürdü.

Küresel iklim kriziyle birlikte hava durumları da giderek değişiyor. Mevsimlerin kaymasının yanı sıra aşırı yağışlar ve aşırı sıcaklar, insanlara zor günler yaşatıyor. Avrupa'nın sıcaktan kavrulduğu günlerde dünyanın en ünlü deniz bilimcileri arasında yer alan Bernardo Aliaga'dan Türkiye hakkında korkutan sözler geldi.

30 yıl içerisinde büyük tsunaminin vuracağı kentler hakkında konuşan Bernardo Aliaga, "30 yıl içerisinde Marsilya, İskenderiye ve İstanbul'u tsunaminin vuracağını tahmin ediyorum. Bu tarih 2030'a da denk gelebilir" ifadelerini kullandı.

UNESCO uzmanının bu uyarıları, dünyaca ünlü kuruluşu da harekete geçirdi. UNESCO, tsunami riski altındaki kentleri ve kasabaları 2030 yılına kadar eğitmek amacıyla yeni bir program başlattı.

Bernardo Aliaga, özellikle Akdeniz ülkelerinde tsunami riskinin hafife alındığını ancak bu riskin sanıldığı kadar masum olmadığını dile getirerek, Akdeniz ülkelerinin hazırlık yapması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Türkiye Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (13)

Salih Yıldız:

30 yıl sonra şimdiki yaşlılar olmuş olacak

Erdem güngör:

30 sene icersinde istanbul da deprem olucak bende bildim bak ??

Ceyhun Ceyhan:

Ne var bunda. 30 Yıl İçinde bende diyorum. Fenerbahçe şampiyon olacak. Acıba Fazlamı abarttım.

Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title