Haberler

Trump Pentagon'la Suriye'ye Yapılacak Misillemeyi Görüştü

ABD Başkan Donald Trump yönetimi bu hafta 80’den fazla insanı öldüren kimyasal silah saldırısının ardından Beşar Esed’a nasıl bir misillemede bulunacağını düşünürken Başkan Trump Suriye’ye karşı bir askeri faaliyetin ipuçlarını verdi.

ABD Başkan Donald Trump yönetimi bu hafta 80'den fazla insanı öldüren kimyasal silah saldırısının ardından Beşar Esed'a nasıl bir misillemede bulunacağını düşünürken Başkan Trump Suriye'ye karşı bir askeri faaliyetin ipuçlarını verdi. Üst seviye askeri liderlerin başkanla füze saldırısı dahil olmak üzere seçenekleri tartıştığı kaydedildi.

Trump, Esed'in yönetimi bırakmak zorunda kalabileceğini güçlü bir şekilde ileri sürerken Dışişleri Bakanı Rex Tillerson gazetecilere yaptığı açıklamada Esed için " Onun Suriye halkını yönetme rolü yok" diyerek başkanın sözlerine vurgu yaptı.

Suriye'deki kimyasal katliama milletler arası tepkinin ortasında Trump yönetimi bir teste tabi tutulmuş oldu. Geçen 7 yıl içinde yüzbinlerce insanın ölmesinin ardından İkinci dünya savaşından sonraki en büyük mülteci krizi görüldü.

Kimyasal silaha maruz kalan çocukların görüntülerinden etkilenen Trump "Suriye'de olan şeyin insanlığın utancı olduğunu düşünüyorum" dedi. Trump'a Esed'ın görevde kalması halinde ne olacağı sorulduğunda, "O orada kaldıkça bir şeyler yapıyor o halde bişey olmalı " dedi.

Bu konuda açıklama yapma yetkileri olmadığı için isim vermek istemeyen ABD'li yetkililer, ABD lideri Trump ile Pentagon'ın geliştirdiği seçenekleri üst seviye savunma liderlerinin tartışmakta olduğunu söyledi.

Bunların arasında Obama yönetiminin 2013'deki son dakikada rafa kaldırdığı seçeneklerin de bulunduğu kaydedildi. O zaman ABD, Akdeniz'de konuşlandırdığı gemilerden Suriye'nin askeri hava sahalarını, komuta kontrol tesislerini ve diğer tesisleri bombalamaya hazırlanıyordu.

Tillerson, Çin Devlet Başkanını karşılarken yaptığı konuşmada "Bu saldırıların ardında Esed'in olduğu konusunda kafamızda hiçbir şüphe yok" dedi. Tillerson, ABD'nin Esed'e uygun bir cevabın verilmesini değerlendirmekte olduğunu söyledi.

Tillerson "Esed'in görevi bırakma süreci milletler arası topluluğun çalışmasının gerektirecektir" dedi. Tillerson DEAŞ'ı mağlup ederken Suriye'de iç savaşın daha fazla dalgalanmasını önleyecek bir dengenin olması gerektiğini vurguladı.

Tillerson, Rusya'ya da bir uyarıda bulunarak Esed yönetimine desteğini dikkatli düşünmesi gerektiğini söyledi. - FLORIDA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Rex Tillerson Donald Trump Beşar Esed Suriye Dünya Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title