Suudi Arabistan ile Katar arasındaki sınırların açılması için anlaşmaya varıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Suudi Arabistan ile Katar arasındaki sınırların açılması için anlaşmaya varıldı

Haberler.com - Dünya
 - Güncelleme:
Suudi Arabistan ile Katar arasındaki sınırların açılması için anlaşmaya varıldı

Kuveyt Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldığını açıkladı. 2017'de Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır teröre destek vermesi ve terör örgütlerinin propagandasını yapması gibi gerekçelerle Katar ile ilişkilerini kesmişti.

Kuveyt ve ABD arabuluculuğunda Suudi Arabistan ile Katar arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için yürütülen görüşmelerde ilerleme sağlandı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, yaptığı televizyon konuşmasında, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti.

"Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldı." ifadelerini kullanan Kuveytli Bakan, Katar ile Suudi Arabistan arasındaki tüm meseleleri çözüme kavuşturma konusunda uzlaşıldığını aktardı.

Katar Emirlik Divanından yapılan yazılı açıklamada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin, yarın Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde Katar heyetine başkanlık edeceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Katar ve Suudi Arabistan'ın sınırlarının açılması konusunda anlaşması sonrasında bir açıklama yayımladı.

Karardan memnuniyet duyulduğu belirtilen açıklamanın tamamı şöyle:

"Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılmasına yönelik alınan kararı memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu gelişme, Körfez bölgesinde Haziran 2017'den bu yana devam eden ihtilafın çözüme kavuşturulmasına yönelik önemli bir adım teşkil etmektedir.

Başta Kuveyt olmak üzere, yürüttükleri arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleriyle sözkonusu kararın alınmasına katkı sağlayan uluslararası aktörlerin çabaları takdire şayandır.

Temennimiz, bu ihtilafın, ülkelerin egemenliklerine karşılıklı saygı temelinde kapsamlı ve kalıcı çözüme kavuşturulması ve Katar halkına yönelik diğer müeyyidelerin de bir an önce kaldırılmasıdır.

Körfez İşbirliği Konseyi'nin stratejik ortağı olan ve Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarına büyük önem atfeden ülkemiz, bu istikametteki tüm çabaları desteklemeyi sürdürecektir."

Suudi Arabistan ile Katar arasındaki sınırların açılması için anlaşmaya varıldı

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Haziran 2017'de Katar'ı "teröre destek vermekle ve bölgeyi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen politikalar gütmekle" suçlamıştı.

Bu dört ülke Katar'a 13 maddelik bir talep listesi sunmuş ve bunun reddedilmesinin ardından hem ambargo uygulamaya başlamış hem de diplomatik ilişkileri kesmişti.

Sunulan talepler arasında Katar'daki Türk askeri üssünün kapatılması, medya kuruluşu El Cezire'nin yayınını durdurması, İran'la ilişkilerin zayıflatılması ve Yemen'deki isyancı Husilere desteğin sonlandırılması da bulunuyordu.

Haberler.com - Dünya

Suudi Arabistan Katar Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (20)

Namyelüs:

Amerikan''ın Çin korkusu Ortadoğu''da yeni politikalar geliştirmesini sağlıyor. Katar ve Türkiye''yi yeniden kazanıp Çin''e karşı ellerini güçlendirmeye çalışacak gibi . Çünkü pandemi sürecinde ABD ve Batı ekonomisi kan kaybederken ekonomisini güçlendiren tek ülke Çin oldu.

Emekli vatandaş:

Ben iki yıl önce demiştim gün gelecek katar da elimizden gidecek gerçi kime kardeş dediysek harap olmuş ama olsun katar kurtuluyor

MEMELEKET SEVDASI:

NE DEMEK İSTİYOR SUN SEN

Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title