Son Dakika! Rusya'dan Biden'ın "Gelecek ay Ukrayna'yı işgal edebilirler" sözlerine yanıt: Savaş olmayacak - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika! Rusya'dan Biden'ın "Gelecek ay Ukrayna'yı işgal edebilirler" sözlerine yanıt: Savaş olmayacak

Haberler.com - Erdem Aksoy - Dünya
 - Güncelleme:

Son dakika! ABD Başkanı Joe Biden'ın "Rusya'nın, Ukrayna'yı gelecek ay işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal var" sözlerine Moskova'dan yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanı Lavrov, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak ancak çıkarlarımızın görmezden gelinmesine izin vermeyiz" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde " Rusya'nın Ukrayna'yı gelecek ay işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal var" ifadesini kullandığını aktardı. Horne, "Başkan bunu açıktan söyledi, biz de aylardır bu konuda uyarılarda bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama "Savaş çanları çalıyor" yorumlarına neden olmuşken Rusya kanadından ABD Başkanı Biden'ın iddiasına ilişkin dikkat çeken bir yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile savaş ihtimallerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak ancak çıkarlarımızın görmezden gelinmesine izin vermeyiz" ifadesini kullandı.

Son Dakika! Rusya'dan Biden'ın 'Gelecek ay Ukrayna'yı işgal edebilirler' sözlerine yanıt: Savaş olmayacakRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Daire Başkan Yardımcısı Alexey Zaitsev de Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmayacağını ifade ederek, "Halklarımız arasında bir savaş fikrini bile kabul edilemez buluyoruz" dedi. Zaitsev, batının ise tam aksini söylediğini ifade ederek, "Ancak, Ukrayna'nın denizaşırı ortakları farklı bir görüşe sahip. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması hikayelerine bağlı kalmaya kararlı görünüyorlar. Bunu gerçeğe dönüştürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Planlarında bir şeyler ters gittiğinde, gerilimi yapay olarak körüklemeye başlıyorlar. Büyükelçilik personelinin Kiev'den tahliyesini emrediyor, silah tedarikini artırıyor ve Rus tehdidi hakkında daha da yüksek sesle bağırıyorlar. Hatta Şubat ayına kadar Rusya'nın Ukrayna'ya 'saldırma' planı yaptıklarını bile söylüyorlar" dedi.

Son Dakika! Rusya'dan Biden'ın 'Gelecek ay Ukrayna'yı işgal edebilirler' sözlerine yanıt: Savaş olmayacakRusya Dışişleri Bakanlığı Basın Daire Başkan Yardımcısı Alexey Zaitsev.

Zaitsev, Ukrayna'yı bağımsız olmaya, kendi kararlarını ve çıkarlarını düşünmeye davet ettiklerini belirterek, "Ukrayna makamlarını bağımsız olmaya, kendi ülkelerinin ve halkının çıkarlarını düşünmeye, Donetsk ve Lugansk ile doğrudan diyalog içinde mevcut çatışmaya sürdürülebilir bir siyasi çözüm bulmaya çağırıyoruz. NATO ülkelerinin doğu Ukrayna'daki çatışmayı körüklemeye son vermelerini ve bu ülkenin içişlerine karışmaktan kaçınmalarını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Dünya

Joe Biden, Moskova, Ukrayna, Rusya, ABD, Dünya, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Metin Yalcin:

Rusya savaşı baharda yapmaz, kışın yapar onların genel taktiğidir kendi topraklarında kışın savaşmak .. Kaldı ki Ukrayna'nın arkasında olduğunu iddia eden ABD ve AB hiç bir halt yiyemez .. ABD Rusya yı vurduğu dakika Rus Nükleer denizaltıları New york'u haritadan siler ..

Mustafa Arıcan:

hepsi para için ABD ortalığı velveleye vererek petrol fiyatlarını yükseltmek istiyor avrupa birliği 2040 yılına kadar elektrikli araçlara geçmeyi hedefliyor eğer bu gerçekleşirse 2040 yılından sonra petrol talebi çok azalacak kimse yüzüne bakmayacak ABD o zamana kadar keseyi doldurmak istiyor aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda da yeni bir sömürü oluşturacak ital enerjiye bagımlı kalmak daima kaybettirir

Ali Kılıç:

Putin sıkıştı Rusyayı sovyetler gibi çöküşün eşiğine getirecekmi hep beraber göreceğiz

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title