Sinovac aşısı, Brezilya'daki denemelerde yüzde 78 etkinlik gösterdi - Haberler
Haberi Paylaş

Sinovac aşısı, Brezilya'daki denemelerde yüzde 78 etkinlik gösterdi

Haberler.com - Dünya
 - Güncelleme:

Türkiye'nin 50 milyon doz satın aldığı ve Faz-3 çalışmaları devam eden Çin menşeli Sinovac şirketinin CoronaVac aşısının Brezilya'daki Faz-3 deneme sonuçlarında etkinlik oranının 78 olduğu açıkladı. Türkiye'de yapılan çalışmalarda ise aşının koruyuculuğu yüzde 91.25 olmuştu.

Çinli Sinovac firmasının ürettiği koronavirüs aşısının Brezilya'daki Faz-3 deneme sonuçları belli oldu. Türkiye'deki çalışmalarda yüzde 91.25 olarak açıklanan koruyuculuk oranı Brezilya'daki çalışmalarda yüzde 78 olarak hesaplandı.

Türkiye'nin de aldığı Çin menşeili koronavirüs aşısının Brezilya'daki ileri aşama deney sonuçları Reuters'a konuşan bir kaynak tarafından açıklandı. Kaynak, 3'üncü Faz deneme sonuçlarına ilişkin, yüzde 78 koruma oranına sahip olduğunu belirterek şu yorumda bulundu: "Bu, aşının Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'da düzenleyici kurumdan onay almasına bir adım daha yaklaştırdı."

CoronaVac'ın klinik deneyleri Brezilya'yla birlikte Türkiye ve Endonezya'da sürüyor. CoronaVac'ın Brezilya'da insanlar üzerindeki deneyleri temmuz sonlarında başlamıştı. Brezilya ve Endonezya'nın CoronaVac aşısını, bu ay içinde kullanmaya başlaması bekleniyor.

Sinovac firmasının Türkiye'nin yanı sıra Şili, Singapur, Ukrayna ve Tayland'la aşı anlaşmaları bulunuyor.

CoronaVac'ın etkinliği, Moderna veya Pfizer/BioNTech aşılarının yüzde 90'dan fazla başarı oranını takip etse de taşınması ve saklanması daha kolay bir aşı olma özelliğine sahip.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 50 milyon doz almak için anlaştığı Sinovac'ın koronavirüs aşısının koruyuculuğununyüzde 91.25 oranında olduğunu ve ilk aşamada yaklaşık 9 milyon kişiye yapılacağını söylemişti.

Haberler.com - Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti Endonezya Türkiye Sağlık Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (29)

hınzır:

İdam şart

Zındık:

Çin bu çok güvenilir ve üst derece güvenlikli aşısını kendi halkına uyguladı da öyle mi kurtuldu acaba virüsten ? Yok Faz-1 yok Faz-3 bırakın halkın aklıyla oynamayı. Aklı olan test yaptırmaya bile gitmez. Evinizde kıvranın ve gerekirse geberin ama asla tuzağa düşmeyin. Süreçte ta en başından beri nem kapan bir konumda idim , neredeyse 10 ay oldu hâlâ fikriyatım aynı.

IQ-UT:

Ben Aykut, diyorum ki fark cok az yaaaa, yani hic problem degil: 91, 5-78:::0, 03. Bakin fark SIFIR''in cok az üstünde gözle görmenin imkani bile yok. . . Sakin elestirmeyin sayin bakanimizi haaaa. Gönül rahatligiyla olun asinizi yani.

Tüm 29 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title