Haberler

Reisi'nin ölümü sonrası İngilizlerden çirkin manşet

Güncelleme:

İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin helikopter kazası geçirmesi sonrası İngiliz gazeteleri The Sun ve Daily Mail, haberi "Tahran kasabı" manşetiyle okurlarına servis etti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında yaşamını yitirdi. Reisi'nin bulunduğu helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı. İranlı yetkililer helikopterde bulunan Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın kazada hayatını kaybettiğini açıkladı.

"TAHRAN KASABI ÖLDÜ" MANŞETİ ATTILAR

Gündeme bomba gibi düşen bu gelişmeyi ajanslar son dakika koduyla okurlarına servis ederken İngiliz gazeteleri ise dikkat çeken bir manşetle çıktı. The Sun ve Daily Mail, kazada hayatını kaybeden Reisi için "Tahran kasabı öldü" ifadelerini kullandı.

Reisi'nin ölümü sonrası İngilizlerden çirkin manşet

ABD'NİN YAPTIRIM LİSTESİNDEYDİ

Reisi, siyasi tutukluların idam edilmesinde ve 2009'daki sosyal çalkantıların bastırılmasında oynadığı iddia edilen rol nedeniyle Kasım 2019'da ABD tarafından yaptırım listesine alındı. İbrahim Reisi'nin ismi, Hamaney sonrasında ülke liderliği makamına oturması muhtemel adayların arasında bulunuyordu.

Reisi'nin ölümü sonrası İngilizlerden çirkin manşet

KAZANIN NEDENİ BELLİ OLDU

Helikopterinse Amerikan yapımı Bell 212 model olduğu öğrenildi. İran devlet medyası, kazaya yoğun sisin neden olduğunu duyurdu.

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Hukukçu din adamı kimliğiyle bilinen Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 14 Aralık 1960'ta İran'ın Meşhed kentinde doğdu. Reisi, 1979'daki devrimin ardından kariyerine 1981'de Kereç Savcısı olarak başladı. Görevinde hızla yükselen Reisi, kısa sürede henüz 25 yaşındayken Tahran Başsavcı Vekilliği makamına oturdu.

Reisi, İran devrim lideri Humeyni'nin talimatıyla 1988'de hapisteki rejim muhaliflerinin idam kararını veren 4 kişilik komitede yer aldı. Humeyni'nin ölümü sonrası Ali Hamaney döneminde devlet makamlarında hızla yükselen Reisi, 1989-1994 yıllarında Tahran Başsavcılığı görevinde bulundu. 1994 yılında Devlet Denetleme Kurumu Başkanlığına atanan Reisi, 10 yıl boyunca bu görevde kaldı. Reisi, 2004'te Yargı Erki Başkanı Birinci Yardımcılığı görevine atandı. 2014 yılında İran Genel Başsavcılığına atanan Reisi, 2016'da yine Hamaney tarafından Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbe ve Külliyesi Vakfı Başkanlığı'na getirildi.

Ülkede 19 Mayıs 2017'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday olan Reisi, o dönemdeki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye karşı seçimleri kaybetti. Reisi, kendisinden önceki Yargı Erki Başkanı Ayetullah Amuli Sadık Laricani'nin Hamaney tarafından görevden alınarak Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanlığına atanmasının ardından Mart 2019'da boşalan Yargı Erki Başkanlığı'na getirildi. İran'da 18 Haziran 2021'de gerçekleştirilen seçimde Reisi, oyların yüzde 62'sini alarak açık ara farkla kazanıp ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu. Reisi'nin cumhurbaşkanlığı döneminde özellikle komşularla ilişkilere öncelik veren dış politika izlendi. Bu dönemde Suudi Arabistan ile ilişkiler 7 yıl aradan sonra yeniden kuruldu.

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Dünya

İbrahim Reisi Daily Mail Helikopter The Sun Tahran İran İran Dünya Güncel Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Bomba iddia! Reza Zarrab, sosyetik güzelle Miami'de dünyaevine girdi

Bomba iddia! Reza Zarrab, sosyetik güzelle Miami'de dünyaevine girdi

Herkes onu konuşuyor! Halil Umut Meler, verdiği kararlarla maça damgasını vurdu

Herkes onu konuşuyor! Halil Umut Meler, verdiği kararlarla maça damgasını vurdu

Bakmadan Geçme

Bülent Şakrak, yeni sevgilisi Esra Akpınar ile ilişkisini ilan etti

Bülent Şakrak, yeni sevgilisi Esra Akpınar ile ilişkisini ilan etti

500

Yorumlar (9)

Zamla BOĞUŞANTÜRK:

Niye skandal olsun? Tabiiki kasaptı…

147
92
yanıtYanıtla
Murat Celik:

Müslümanin Müslüman'dan baska dostu yok ama biz uyumaya devam

77
105
yanıtYanıtla
Zamla BOĞUŞANTÜRK:

Hangi müslümanlık? Gez dolaş bakalım dünyada Türkleri müslüman sayan Türklerden başka kimse var mı? Hepsi Türk’e düşman!..

yanıt117
yanıt34
Eclipse Moon34:

Şakamısın sen Filistin’e hangi müslüman ülke el uzattı hangi ülke karşısına durdu he sen yapıyorsun dedi

yanıt49
yanıt11
KILIÇ ASLAN:

Siz, İran'ın bize dost olduğunu mu sanıyorsunuz :)

yanıt28
yanıt3
Eclipse Moon34:

Müthiş bir manşet

65
30
yanıtYanıtla
mehmet türkel:

iki yüzlü bir manşet kasabın kim olduğu belliyken çırağı bile olamayacak birine söylüyorlar.

yanıt54
yanıt27
Orhan Dik :

Hamas'a da kasap diyen batı medyası, zaman içinde 100bin, son 6 ayda 40bin kişinin ölümüne sebep olan İsrail'e laf etmiyor. En son Kaddafi öldüğünde sevinen güçlü bir ülke vardı. Mumla arıyor çoğu. Afganistan bile müdahale olmasa İranla eşdeğer büyürdü en azından, Ki İran yaptırımlar olmasa bölgenin dev bir İslam örneği olurdu. Mezhep farkı bize iyice düşman ederdi ama doğru konuşmak lazım. Adamlar biz İha yaparken kendi uçaklarını yapıyordu.

yanıt42
yanıt10
A B:

Kesin ingiliz parmağı da vardır bu işin içinde

17
7
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title