Haberler

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Güncelleme:

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasında enkaz arama çalışmalarına katılan Akıncı İHA hakkında konuşan Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin çarpıcı bir detayı aktardı. Bayraktar, İran'ın talebi üzerine silahsız İHA uçurduklarını paylaştı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi 19 Mayıs'ta içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. İran'da başlatılan arama kurtarma çalışmalarında Türkiye, Akıncı İHA'yı görevlendirdi. Yapılan görevlendirmede İHA, 3 saat 19 dakikada enkazı buldu. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, enkazın nasıl bulunduğunu anlattı.

İRAN, SİLAHLI AKINCI'YI İSTEMEDİ

"Hem hava şartlarının hem de coğrafyanın zorluğuna dikkat çeken Bayraktar, "160 kilometreye yakın rüzgar vardı. Zorlu bir coğrafyada vadiye girerek bu görevi gerçekleştirdi. O şartlarda insanlı hava aracı zaten uçamaz insansız da bu şekilde hızlı hareket edecek ve o manevraları yapacak AKINCI'dan başka yok. Arama için ilk aşamada silahlı AKINCI yola çıkacaktı. İran tarafı istemeyince silahsız bir AKINCI'yı hazırladık" ifadelerine yer verdi.

Bayraktar'ın açıklamalarından satırbaşları;

Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 insansız hava aracımızı geliştiriyoruz ve silahlı kuvvetlere hizmet sunuyoruz, teknik anlamda destek oluyoruz. Sahada ekiplerimiz oluyor. Ben de yıllarca arazide ekiplerimle birlikte çalıştım. O gün özellikle meteorolojik çok zorlu koşullar olduğundan, bunun yanında sınır dışında bir operasyon gerçekleşeceğinden ve böylesine önemli bir görev olduğundan geceleyin teknik anlamda destek olmamız için Silahlı Kuvvetlerden bizlere ulaşanlar oldu. Gece 11 gibiydi, ben de iş yerindeydim.

"160 KİLOMETREYE YAKIN RÜZGAR VARDI"

Hem Batman'da hem Van'da hem de Azerbaycan'da AKINCI'lar var. Oradaki ekip arkadaşlarımızla koordine olarak bu görevin teknik desteğiyle alakalı bütün görev boyunca çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri tüm dünyaya damgasını vuracak bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. 160 kilometreye yakın rüzgar vardı 30 bin fitte. Yere indiğinizde rüzgar çok azalıyor ve pus çöküyor. Bunun yanında kar, tipi, boran her türlü hava oluşumu da vardı ve katman katman bulutlar. Bunu sınır dışında çok hızlı bir şekilde yapmanız gerekiyor.

AKINCI, yoğun hava muhalefetinin olduğu şartlarda ve zorlu bir coğrafyada, vadilerin içine girerek bu görevi gerçekleştirmek durumunda kaldı. O şartlarda bunu gerçekleştirebilecek dünyada insanlı hava aracının görev yapması mümkün değil, çok tehlikeli. İnsansız hava aracı da bir tek AKINCI var gibi. Bu yetenekte hava aracı olsa dahi bunu bu şekilde hızlı kullanabilecek bir kuvvet de dünyada yok. Halihazırda görevde olan silahlı bir AKINCI öncelikle hemen hızlıca yönlendirildi. İran tarafı bildiğim kadarıyla istemeyince, hazırda olan bir diğeri hemen kaldırılıp çok kısa sürede oraya sevk edildi. Bu operasyonel kabiliyet tüm dünyaya damgasını vurdu.

"MÜHENDİS KARDEŞLERİMİZLE İFTİHAR EDİYORUM"

Böylesine elim bir olayın yaşanması istenmez ama bizim milletimizin de hem inancının hem de manevi gücüyle birlikte maddi gücünün de ne olduğunu tüm dünya görmüş oldu. Ben bu anlamda bu ülkenin bir mühendis evladı olarak hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizle hem bu mühendis kardeşlerimizle iftihar ettiğimi söyleyebilirim. Gece 11'den sabaha kadar bütün o faaliyet boyunca bizim de ekiplerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri de çok büyük bir özveriyle çalıştı. Tekrardan İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

"AKINCI VADİLERİN ARASINDA MANEVRALAR YAPTI"

Arazide derin vadiler var. Siz o vadinin içine ancak girdiğinizde görüntü alabiliyorsunuz. AKINCI, 9 bin 700 fitin altına inerek, vadilerin arasında manevra yaparak uçmak durumunda kaldı. Normalde hiçbir insanlı hava aracı o şartlarda bunu yapmaz. İnsansızlar da asla yapmaz. Böylesine sınır ötesi bir operasyon için uydu haberleşmesine ihtiyacınız var. Türksat uyduları kullanıldı. Orada da herhangi en ufak bir aksaklık olmadan bu görev tamamlandı.

"TÜM DÜNYAYA ÖRNEK BİR OPERASYON OLDU"

Bir yandan da Azerbaycan'da da AKINCI var biliyorsunuz, acil bir duruma karşı orası da hazır edilmişti. Hem SİHA teknolojisinde hem de bu teknolojiyi kullanma açısından dünyaya medeniyet değerlerimiz açısından büyük bir örneklik olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda da teknolojik gelişmişlik ve bunu harekata dönüştürme anlamında da tüm dünyaya örnek bir operasyon olduğunu düşünüyorum."

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Dünya

Selçuk Bayraktar İbrahim Reisi Helikopter İran Teknoloji Dünya Güncel Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Bomba iddia! Reza Zarrab, sosyetik güzelle Miami'de dünyaevine girdi

Bomba iddia! Reza Zarrab, sosyetik güzelle Miami'de dünyaevine girdi

Herkes onu konuşuyor! Halil Umut Meler, verdiği kararlarla maça damgasını vurdu

Herkes onu konuşuyor! Halil Umut Meler, verdiği kararlarla maça damgasını vurdu

Bakmadan Geçme

Bülent Şakrak, yeni sevgilisi Esra Akpınar ile ilişkisini ilan etti

Bülent Şakrak, yeni sevgilisi Esra Akpınar ile ilişkisini ilan etti

500

Yorumlar (66)

Hamdi Baba :

Terör örgütü pkk bir çok görüntü paylaştı. Siha düşürdüklerine dair. ( görüntülü ) Bu konuda neden bi açıklama yok.

36
593
yanıtYanıtla
VATANDAŞ:

Telegramın bütün her türlü kanalını kullanıyorum neden bana bu dediğin video denk gelmedi acaba... Sen nereyi takip ediyorsun sizinkileri mi

yanıt489
yanıt20
Melisa Ozkan:

Ulkemiz icin cok guzel bir Duygu Allah emegi gecenlerden ragzi olsun

452
21
yanıtYanıtla
Bogazici tiyatro:

Ragzı değil razı

yanıt57
yanıt58
Erkan Polat:

GURURUMUSSUNUZ

386
22
yanıtYanıtla
Bogazici tiyatro:

Gururumus değil gururumuz olacaktı.

yanıt55
yanıt48
serif serife:

Allah'ına kurban efsane be 160 km fırtınada bile uçmak. yok be rakip makip .tüyler diken oldu diken .alay edenlere kapak olsun.

372
22
yanıtYanıtla
serif serife:

x de başka bi haberde fırtına hızı 260 km yazıyor eğer doğruysa tekrar tekrar felaket derecede gurur duydum

yanıt67
yanıt7
Haksızsın:

ben başka bir haberde 360 duydum.

yanıt3
yanıt15
YalancıSavar:

Haksızsın, bırak tırnaklarını yeme !.

yanıt4
yanıt1
Tüm 66 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title