Haberi Paylaş

Pelosi, Çin hükümetinin kendisine yönelik yaptırımlarıyla resmen dalga geçti: Kimin umrunda

Dünya Haberleri

Geçtiğimiz günlerde askeri uçakla Tayvan'a giden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin ordusunu harekete geçirmişti. Pelosi, Çin'in agresif tavırlarına rağmen bölgede herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan ülkeden ayrılmıştı. Dün düzenlediği basın toplantısında Çin'in kendisine yönelik yaptırımlarına gülerek yanıt veren Pelosi, "Bunlar tesadüfi, kimin umrunda?" şeklinde konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Tayvan'ı ziyaret etmişti. Çin, ziyaret kapsamında bölgeye birçok askeri araç ve personel gönderirken bölgede gerginlik hat safhaya çıkmıştı. Pelosi'nin Tayvan'dan ayrılmasından hemen sonra ise, Çin ordusu bölgede geniş çaplı tatbikatlar yapmaya başlamıştı.

Nancy Pelosi, dün düzenlediği basın toplantısında, Çin'in bölgedeki agresif tavırları hakkında konuştu. Tayvan'a gerginliği azaltmak için gittiğini vurgulayan Pelosi, "Oraya Tayvan'ı övmek için gittik. Çin'in Tayvan'ı izole edemeyeceğini söylemek ve dostluğumuzu göstermek için Tayvan'da bulunduk" dedi.

Öte yandan Pelosi, toplantının devamında Çin hükümetinin kendisi ve ailesine karşı uyguladığı yaptırımlara da değindi. Yapılan yaptırımları tesadüfi olarak gördüğünü belirten Pelosi gülerek "Kimin umurunda? Bu benim için tesadüfi, hiçbir ilgisi yok" şeklinde cevap verdi.

2 Ağustos 2022 tarihinde Malezya'dan yola çıkan Nancy Pelosi, Tayvan'a gitmişti. Çin tarafı yaşanan durumu büyük tepkiyle karşılarken, uçağın vurulması dahi gündeme gelmişti. Çin ordusu ülkenin Tayvan'a bakan kısımlarına tank ve topçu birliklerini konuşlandırmasına rağmen, Pelosi'nin uçağı güvenli bir şekilde Tayvan'a iniş yapmıştı. O anları bir internet sitesi üzerinden binlerce kişi canlı olarak izlemişti.

Haberler.com / Bilsay Özer - Dünya

Nancy Pelosi Tayvan Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title