Kuzey Kore lideri Kim'i çıldırtan duvar yazısı! Memurlar kapı kapı gezip yazı örnekleri topluyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kuzey Kore lideri Kim'i çıldırtan duvar yazısı! Memurlar kapı kapı gezip yazı örnekleri topluyor

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Dünya
 - Güncelleme:

Kuzey Kore'de Kim Jong Un'a hakaret eden duvar yazısı ülkeyi karıştırdı. Polis, güvenlik kameralarını inceleyip yerel halkı sorgularken; görevlendirilen onlarca memur da kapı kapı dolaşıp el yazısı örnekleri topluyor.

Kuzey Koreli yetkililer, Kral Jong Un'a küfür edilen grafiti ortaya çıktıktan sonra Pyongyang'daki binlerce sakinden el yazısı örnekleri topluyor.

Tartışma yaratan mesaj 22 Aralık'ta Pyongchon bölgesindeki bir apartmanın duvarlarında görüldü. Kim Jong'un'a hakaret içeren sözlerin dışında, "İnsanlar sizin yüzünüzden açlıktan ölüyor" yazısı dikkat çekti.

Kuzey Kore, son zamanlara peş peşe gelen seller, Koronavirüs pandemisi ve gıda kıtlığı nedeniyle zor günler yaşıyor. Söz konusu Duvar Yazısı tam da ülkede tansiyonun yüksek olduğu bir döneme denk geliyor. Ayrıca söz konusu yazısının iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin başkentte üst düzey toplantıları yapılırken ortaya çıkması gerilime tuz biber oldu. Duvardaki yazı görüldüğü anda yerel yetkililer tarafından temizlendi ve polis failin izini sürmek için çalışıyor. Şehir genelinde kurulan binlerce CCTV kamerasını kullanan polis söz konusu şüpheliyi yakalamalarının an meselesi olduğunu iddia ediyor.

Görevledirilen memurlar, yerel halkı mesaj hakkında sorgulamak ve el yazısı örnekleri talep etmek için bölgedeki tüm ev ve iş yerlerini kapı kapı geziyorlar. Kuzey Kore'deki gıda kıtlığı o kadar vahim hale geldi ki halk adeta sefalet içinde yaşıyor. Ülkede her ne kadar Kim'e karşı protestolar son derece nadir görülse de söz konusu yazının bir işaret fişeğini ateşlemesinden korkuluyor.

Kuzey Kore Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Askin Gözyaşları:

adaletli olursa yönetim şekli önemli değil günümüzde bu pek mümkün değil. osmanlı imparatorluğunun uzun süre ayakta kalmasının sebebi adaletin olmasıydı

Dr.Kimbel:

Bir yerden hatırlıyorum kimjongu acaba nerden

Zafer yılmaz :

bu tarz zihniyetlerin siyaset yasagı getirilmeli her ülkede. bir ülkenin vatandaşı insaanı yoksa, o ülke degildir. sen insanlarına hizmet edeceksin, esaret altına almayacaksınki . o ülkede huzur olsun. dünyanın her yerinde kendini ilah sanan bu zihniyetler var.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title