Haber : KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Yarışı - Haberler

Haberi Paylaş

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Yarışı

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Yarışı

Uluslararası alanda anket çalışmaları yapan Gezici Araştırma Şirketi direktörü Murat Gezici, KKTC’de de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik anketler yapıldığını ve anket sonuçlarında yanılma payının yüzde 1,5 olduğunu iddia ederek, “Aksi olursa bu işi bırakırım” dedi.

Uluslararası alanda anket çalışmaları yapan Gezici Araştırma Şirketi direktörü Murat Gezici, KKTC'de de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik anketler yapıldığını ve anket sonuçlarında yanılma payının yüzde 1,5 olduğunu iddia ederek, "Aksi olursa bu işi bırakırım" dedi.

Türkiye ve Uluslararası alanda anket çalışmaları yapan Gezici Araştırma Şirketi direktörü Murat Gezici, son ortaya çıkan anket sonuçlarını açıkladı. Şirket, anketin 21-22 Mart tarihleri arasında 2013 ve 2014 seçim sonuçları verileri dikkate alınarak 5 ilçeye bağlı 84 farklı alanda, mahalle ve köyde 18 yaş ve üstü KKTC seçmen nüfusunu temsil eden yarısı kadın toplam 3 bin 72 katılımcıyla hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldığını belirtti. Şirket direktörü Murat Gezici, dün Lefkoşa Golden Tulip'te düzenlediği basın toplantısında, son yapılan anketin sonuçlarını açıkladı. Basının büyük ilgi gösterdiği ve bir televizyon kanalının canlı verdiği basın toplantısını Rum basını da izledi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Gezici, bu tip anketleri Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde çeşitli alanlarda yaptıklarını, Türkiye'de son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de sonucu en yakın bilen şirket olduklarını ifade etti.

KKTC'de de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik 4 anket yapıldığını başka anket yapılmayacağını belirten Gezici, anket sonuçlarında yanılma payının yüzde 1,5 olduğunu iddia ederek, "Aksi olursa bu işi bırakırım" dedi. Anket sonucuna göre seçimin ikinci tura kalacağını; ilk turda sandıktan Derviş Eroğlu'nun birinci, Mustafa Akıncı'nın ikinci, Sibel Siber'in üçüncü, Kudret Özersay'ın da dördüncü çıkacağını söyleyen Gezici, ankette ortaya çıkan oy oranlarını, "Derviş Eroğlu yüzde 37,2; Mustafa Akıncı yüzde 30,3; Sibel Siber yüzde 21,1 ve Kudret Özersay 11,4" olarak verdi. Gezici, ankette, seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci tura kalabilecek adaylar ve ortaya çıkacak oy oranlarını şöyle aktardı:

"Derviş Eroğlu 39.5 - Mustafa Akıncı 60.5; Derviş Eroğlu 51.1 - Sibel Siber 48.9; Derviş Eroğlu 46.6 - Kudret Özersay 53.4; Sibel Siber 39.6 - Kudret Özersay 60.4; Mustafa Akıncı 60.6 - Sibel Siber 39.4; Mustafa Akıncı 67.5 - Kudret Özersay 32,5."

Gezici, "Kıbrıs sorununu çözmek için en uygun adaya" ilişkin dağılımda ise yüzde 38,2 ile Mustafa Akıncı'nın ilk sırada yer aldığını, bunu yüzde 26,8 ile Derviş Eroğlu'nun, 21,6 ile Sibel Siber'in ve 13,4 ile Kudret Özersay'ın takip ettiğini kaydetti. Seçimin ilk turda bitmesi ihtimalinin yüzde 36,3; ikinci turda bitmesi ihtimalinin ise yüzde 63,7 gibi bir yüzdelikle destek bulduğunu belirten Gezici, halkın ikinci tura kalması muhtemel en güçlü adayları yüzde 49.6 ile Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı olarak gördüğünü söyledi. Gezici, anketin uzmanlar eşliğinde birçok konuyu kapsayarak hassasiyetle yapıldığını ifade ederek, bunları tek tek okudu. Siyasilerden baskılar gördüğünü de iddia eden Gezici, başka anket yapmayacaklarını ifade ederek, seçim sonuçlarının bu sonuçlara yakın olacağını savundu. Gezici, "Aksi olursa bu işi bırakırım. KKTC'ye bir daha gelmem, Türkiye'de de bırakırım" ifadelerini kullandı. - LEFKOŞA

İhlas Haber Ajansı / Dünya

Mustafa Akıncı Derviş Eroğlu Murat Gezici Kıbrıs Dünya Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title