DERVİŞ EROĞLU HABERLERİ

Derviş Eroğlu haber, Derviş Eroğlu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Derviş Eroğlu

Derviş Eroğlu

Doğum Yeri KKTC
Doğum Tarihi 1.1.1983

Derviş Eroğlu Kimdir ?

1938 yıIında Maqosa’nın Erqazi Köyünde doğdu. İstanbuI Üniversitesi Tıp FaküItesinden mezun oIdu ve Ankara’da ÜroIoji ihtisası yaptı. 1976 GeneI SeçimIerinde UBP’den MiIIetvekiIi seçiIdi ve 1977’ye kadar Eğitim ve KüItür İşIeri BakanIığı yaptı. 1981 GeneI SeçimIerinde yeniden MiIIetvekiIi seçiIdi. 1983 Kasımında KuruIan Kurucu MecIiste qörev aIdı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Derviş Eroğlu - 20.07.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır
Törende, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, bakanlar, milletvekilleri, KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, gaziler ve vatandaşlar da yer aldı.
Derviş Eroğlu - 20.07.2021
Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" töreninde konuştu: (2)
Törende, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, bakanlar, milletvekilleri, KKTC'nin 3'üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, gaziler ve vatandaşlar da yer aldı.
Derviş Eroğlu - 25.04.2021
Haftanın tarihine bakış
2015- KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, ikinci turda oyların yüzde 60,17'sini alan bağımsız aday Mustafa Akıncı kazandı. Derviş Eroğlu'nun oyları yüzde 39,83'te kaldı.
Derviş Eroğlu - 11.04.2021
Haftanın tarihine bakış
2010- KKTC'de cumhurbaşkanlığına Derviş Eroğlu seçildi.
Derviş Eroğlu - 07.03.2021
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Dünden bugüne nasıl geldik iyi bilmeliyiz, anavatan Türkiye ile yürümeye devam etmeliyiz"
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'den KKTC'ye deniz altından askı borularla su temin edilmesi projesinin en önemli adımı olan Anamur'daki Alaköprü Barajı'nın temelinin atılışının 10'ncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Bugün ayrıca Ulusal Birlik Partisi (UBP) Onursal Başkanı Derviş Eroğlu'nun da doğum günü olduğunu belirten Tatar, "Bizler 2009 yılında Sayın Eroğlu'nun kabinesinde bakan olarak yer alırken parti seçim bildirgemizde olduğu gibi hükümet programımızda da KKTC'ye Türkiye'den su temin edilmesi projesi yer alıyordu.
Derviş Eroğlu - 11.01.2021
KKTC'nin efsane lideri Denktaş vefatının 9'uncu yılında: Çalışma ofisinin kapıları DHA'ya açıldı
Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Fazıl Küçük ile birlikte Ankara'ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede adaya Türk askerinin gönderilmesi teklifini dile getirdi. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın hazırlanmasında çaba gösterdi. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi üyeliği ve Türk Cemaati İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı'na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Temaslarını tamamlayarak bir sandalla Kıbrıs'a geçti ve Türk direnişini örgütledi.1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı'na seçildi. 18 Şubat 1973 tarihinde Fazıl Küçük görevinden ayrılması üzerine Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçildi. Bu görevinden 28 Şubat 1973 tarihinde istifa etti ve aynı gün Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı seçildi. Kıbrıs Harekatı'nın ardından 13 Şubat 1975 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüttü ve anayasa uyarınca 1976 yılında yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1990 tarihinde yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995'teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi. 2000 yılındaki seçimlerde %43.67 oranında oy aldı ve seçim ikinci tura kaldı; ama ikinci tura kalan diğer aday olan Derviş Eroğlu'nun çekilmesi üzerine seçimden galip olarak çıktı.
Derviş Eroğlu - 09.12.2020
Son dakika haber | KKTC'de Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi koalisyon hükümeti kuruldu
2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP'den Gazimağusa Milletvekili seçilen Saner, 4 Mayıs 2009'da kurulan Derviş Eroğlu hükümetinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.
Derviş Eroğlu - 16.11.2020
DSP Genel Başkanı Aksakal KKTC'de temaslarda bulundu
Dün yapılan resmi törenlere katılan Aksakal, bugün KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu ziyaret etti.
Derviş Eroğlu - 07.11.2020
KKTC'de Cumhurbaşkanı Tatar, hükümet kurma görevini Saner'e verdi
2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP'den Gazimağusa Milletvekili seçilen Saner, 4 Mayıs 2009'da kurulan Derviş Eroğlu hükümetinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.
Derviş Eroğlu - 23.10.2020
KKTC'de Cumhurbaşkanı Tatar görevi devraldı
Törene, Tatar ile Akıncı'nın yanı sıra, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Ersin Tatar'ın babası Rüstem Tatar, eşi Sibel Tatar ve kızları ile diğer davetliler katıldı.
Derviş Eroğlu - 21.10.2020
İş dünyasından Ersin Tatar'a kutlama
SANKON Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada ise SANKON Genel Başkanı İş Adamı Sayın Ferudun Cevahiroğlu'nun Tatar'ı telefonla arayarak tebrik ettiği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2.Cumhurbaşkanı M.Ali Talat ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile de seçimleri değerlendirdiği ifade edildi.
Derviş Eroğlu - 16.09.2020
ANALİZ – Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'deki gerginliği yayma çabaları devam ediyor
Rumlar Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yıktılar diye Kıbrıs Türkleri bu Cumhuriyetin kendilerine verdiği haklardan vazgeçecek değiller. KKTC'nin önceki cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu, Rum tarafına Türklerin eşit statülerini hatırlatarak, adanın deniz yetki alanlarındaki Rum faaliyetlerinin toplu çözüme kadar durdurulmasını ya da kurulacak bir komisyon aracılığı ile müştereken sürdürülmesini önermişti.
Derviş Eroğlu - 10.08.2020
Yunanistan Mısır anlaşmasıyla Akdeniz'de haksızlığını tescil etti
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Kıbrıslı Rumlarla eşit haklara sahip Kıbrıs Türklerini ve onların meşru devleti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) yok saydı. KKTC'nin eski Cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu Kıbrıs adasının doğal zenginliklerinin araştırılması ve işletilmesi için toplu çözüme kadar beklenmesini ya da kurulacak ortak bir komisyon marifetiyle araştırma-işletme faaliyetlerine girişilmesini, elde edilecek gelirden Kıbrıs sorununun çözümü için yararlanılmasını önermişti.
Derviş Eroğlu - 17.07.2020
Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, KKTC'ye gitti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar ve 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya gelen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile protokol imzaladı.
Derviş Eroğlu - 07.07.2020
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan, Derviş Eroğlu'na "geçmiş olsun" telefonu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kalp ameliyatı geçiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 3'üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu telefonla arayarak, "geçmiş olsun" dileklerini iletti.
Derviş Eroğlu - 09.06.2020
DSP Genel Başkanı Aksakal'dan Süheyla Küçük için taziye mesajı
Aksakal, Dr. Fazıl Küçük'ün eşi Süheyla Küçük'ün vefatı üzerine, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş ve KKTC 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'na taziye mesajı gönderdi.
Derviş Eroğlu - 19.04.2020
Haftanın tarihine bakış
2015- KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, ikinci turda oyların yüzde 60,17'sini alan bağımsız aday Mustafa Akıncı kazandı. Derviş Eroğlu'nun oyları yüzde 39,83'te kaldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Derviş Eroğlu Haberleri | Derviş Eroğlu Kimdir - Haberler - Derviş Eroğlu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Derviş Eroğlu kimdir, hayatı ve biyografisi. Hasan Taçoy kimdir? Hasan Taçoy kaç yaşında, nereli? Hasan Taçoy hayatı ve biyografisi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 5.8.2021 14:33:18. #1.14#

title