Haber : Son 70 yılın en kurak dönemini yaşayan İtalya'daki 5 bölgede OHAL ilan edildi - Haberler

Haberi Paylaş

Son 70 yılın en kurak dönemini yaşayan İtalya'daki 5 bölgede OHAL ilan edildi

 - Güncelleme:

İtalya'da ülkenin tarımsal üretiminin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan ve 70 yılın en kurak dönemini yaşayan Po Nehri'ni çevreleyen 5 bölgede OHAL ilan edildi. Hükümet krizin aşılması için yaklaşık 36,5 milyon avroluk kaynak ayırdı.

Son 70 yılın en şiddetli kuraklık kriziyle karşı karşıya bulunan ülkede, Başbakan Mario Draghi başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, bu durumdan en çok etkilenen kuzeydeki 5 bölgeye yönelik bir dizi karara imza attı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, acil durum önlemlerinin Po Nehri ve Doğu Alpler'deki su havzalarını çevreleyen toprakları kapsayacağı belirtilerek, "Olağanüstü hal, mevcut durumu olağanüstü araç ve yetkilerle, etkilenen nüfusa yardımları yönetmeyi amaçlıyor" denildi.

İtalya'da 5 bölgede kuraklık nedeniyle OHAL ilan edildi

İtalyan basınında çıkan haberlerde, Başbakan Mario Draghi'nin hükümetin koronavirüs krizi ile mücadele için kurduğu komisyona benzer bir mekanizmayı kuraklıkla mücadele için kurmayı düşündüğü ifade edildi.

İtalya'da 5 bölgede kuraklık nedeniyle OHAL ilan edildi

Veneto'daki Verona da dahil olmak üzere kuzeydeki bazı şehirlerde ve kasabalarda vatandaşların su kullanımına kısıtlama getirildi. Ulusal Araştırma Konseyi (CNR), bu yıl İtalya'nın son 30 yılda aldığı ortalama yağışın yalnızca yarısını aldığını aktardı.

İtalya'da 5 bölgede kuraklık nedeniyle OHAL ilan edildi

İhlas Haber Ajansı / Dünya

Hükümet İtalya su Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Ahmet Develioğlu:

bizde de kuraklık var ama hiçbir önlem alınmıyor aksine nufus gittikçe artıyor. yıllardır tek duyduğum kapalı barajların yapılacağı ama o da laf ta kaldı hiçbir ilerleme göremiyorum. kuraklık corona virüsten çok daha büyük bir tehlike her şey için çok geç olabilir.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title