Haberler

İspanya'da mahkemeden emsal karar! Boşandığı eşine, 25 yıl boyunca yaptığı ev işleri için tazminat ödeyecek

Güncelleme:

İspanya'daki bir mahkeme, ev kadınlarını sevindiren bir karara imza attı. Mahkeme, bir adamın boşandığı eşine "25 yıl boyunca ücretsiz ev işleri yaptığı" gerekçesiyle 200 bin Euro (Yaklaşık 4 milyon TL) tazminat ödemesine karar verdi.

İspanya'nın güneyindeki Endülüs özerk bölgesine bağlı Velez-Malaga'da bir mahkeme, evliliklerini sonlandırmak isteyen bir çiftin varlıklarının "mal ayrılığı rejimine" tabi olduğunu, yani her iki tarafın da kazandığı her şeyin sadece kendilerine ait olduğuna hükmederken, bu durum İspanyol kadın Ivana Moral'in dezavantajına gelişerek çiftin yıllar boyunca elde ettiği servet ve gayrimenkullere erişimini engelledi. Yargıç alınan kararın ardından, Ivana'nın tüm ev işlerinden sorumlu olduğunu saptadı ve elde edilen boşanma kararına göre kocası servetine servet katarken, Ivana'nın vaktini, "evde çalışarak, yani eve ve aileye bakarak" geçirdiğini belirtti.

200 BİN EURO'LUK TAZMİNAT KARARI

Yapılan alıştırmalar sonucunda, İspanya'daki mahkemeden, bütün servet ve gayrimenkule sahip olduğu anlaşılan adamın boşandığı eski eşi Ivana Moral için "25 yıl boyunca ücretsiz ev işleri yaptığı" gerekçesiyle 200 bin Euro (Yaklaşık 4 milyon TL) tazminat ödemesi yapması kararı çıktı.

EVLİLİK SÜRESİNCE YAPTIĞI İŞLERİN ASGARİ BEDELİ

Mahkemenin yargıcı, açıklanan yüklü miktardaki tazminatın, evlilik süresince kadının yaptığı işlerin asgari bedeline dayandığını ifade etti. Mahkeme ayrıca eski kocanın, biri reşit olmayan, diğeri de "18 yaşından büyük olan kızları için kadına aylık bakım ücreti ödemesi gerektiğine" de hükmetti.

"KOCAM EV DIŞINDA ÇALIŞMAMI İSTEMEDİ"

Cadena Ser radyosuna verdiği demeçte, "Kocam ev dışında çalışmamı istemedi" diyen Ivana, şu şekilde devam etti: "Kendimi sadece ev işlerine, kocama ve eve bakmaya adadım. Kocam ev işlerini yapmak gibi özel bir rol üstlenmemi sağladı, öyle ki başka pek bir şey yapamaz hale geldim."

Kaynak: Haberler.com / Dünya

İspanya Dünya Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title