Haberler

İran'da Reisi'nin ölümünün ardından yönetimi geçici olarak "Muhbir" devraldı

Güncelleme:

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Reisi'nin ölümünün ardından ülkenin 50 gün içinde seçime gideceğini belirtti. Reisi'nin yerine geçici olarak yardımcısı Muhammed Muhbir atandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter, Azerbaycan sınırındaki baraj açılışından Tebriz kentine dönerken olumsuz hava koşulları nedeniyle düştü. Dağlık bölgedeki zor koşullar nedeniyle arama çalışmaları hızlı ilerleyemedi. Türkiye'nin arama kurtarma çalışmalarına yardım teklifinin kabul edilmesi üzerine bölgeye gönderilen AKINCI silahlı insansız hava aracı, helikopter enkazının bulunduğu noktayı tespit etti. Reisi başta olmak üzere helikopterde bulunan 9 kişi hayatını kaybetti.

HAMANEY'DEN "50 GÜN İÇİNDE SEÇİM" MESAJI

Dini lider Ali Hamaney, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölüm haberini büyük bir üzüntüyle aldığını söyledi. Reisi'nin yardımcısı Muhammed Muhbir'in ülkeyi 50 gün içerisinde seçime götüreceği mesajını veren Hamaney, İran'da beş günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

REİSİ'NİN YERİNE GEÇİCİ OLARAK MUHBİR ATANDI

İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yerine yardımcısı Muhammed Muhbir geçici olarak atanırken, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın yerine de yardımcısı Ali Bagheri Kani getirildi. İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Bagheri, Batılı ülkelerle Tahran yönetimi arasında yürütülen görüşmelerde nükleer baş müzakereci olarak yer alıyordu. Reisi'nin yerine seçilecek olan yeni cumhurbaşkanının ülkeyi 4 yıl boyunca yönetmesi bekleniyor.

İran'da Reisi'nin ölümünün ardından yönetimi geçici olarak 'Muhbir' devraldıMuhammed Muhbir

MUHAMMED MUHBİR KİMDİR?

1 Eylül 1955 doğumlu Muhbir de Reisi gibi tüm devlet meselelerinde son sözü söyleyen Dini Lider Ali Hamaney'e yakın biri olarak biliniyor. Muhbir, Reisi'nin cumhurbaşkanı seçildiği 2021 yılında cumhurbaşkanı birinci yardımcısı oldu.

Reuters'a konuşan kaynaklar, Muhbir'in Ekim ayında Moskova'yı ziyaret eden ve Rus ordusuna karadan karaya füzeler ve daha fazla insansız hava aracı tedarik etmeyi kabul eden İranlı yetkililerden oluşan ekibin bir üyesi olduğunu söyledi. Ekipte İran Devrim Muhafızları'ndan iki üst düzey yetkili ve Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir yetkili de yer alıyordu.

Muhbir daha önce dini lidere bağlı bir yatırım fonu olan Setad'ın başkanlığını yürütüyordu. Avrupa Birliği 2010 yılında Muhbir'i "nükleer veya balistik füze faaliyetlerine" karıştığı iddiasıyla yaptırım uyguladığı kişi ve kuruluşlar listesine dahil etti. İki yıl sonra ise listeden çıkardı. ABD Hazine Bakanlığı 2013 yılında Setad'ı ve yönettiği 37 şirketi yaptırım uygulanan kuruluşlar listesine ekledi.

Haberler.com / Eymen Dursun - Dünya

Ali Hamaney İran Orta Doğu Politika Dünya Haberler

Bahçeli'den AK Parti'yi küplere bindirecek ittifak çağrısı

Bahçeli'den AK Parti'yi küplere bindirecek ittifak çağrısı

Melih Gökçek 'Arsaları sattım' dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Melih Gökçek "Arsaları sattım" dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

12-13 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 12 Haziran Çarşamba İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Dallas Mavericks Boston Celtics NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 13 Haziran Basketbol NBA CANLI İZLE! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 11-12 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! Survivor Final oyununu kim kazandı? 12 Haziran Çarşamba Survivor 3. finalist kim 2024? Survivor Final oyununu kim kazandı? 12 Haziran Çarşamba Survivor ilk finalist kim 2024? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Survivor (YARI FİNAL) CANLI izle! 12 Haziran Çarşamba TV8 Survivor HD izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! Hababam Sınıfı Tatilde oyuncuları kimler? Hababam Sınıfı Tatilde konusu nedir? Hababam Sınıfı Tatilde ne zaman çekildi? Hababam Sınıfı Tatilde ne zaman, nerede çekildi? Hep Yek 4: Bela Okuma Altan filmi oyuncuları kim, konusu ne? Hep Yek 4: Bela Okuma Altan filmi ne zaman, nerede çekildi? 14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olay ne, nerede oldu? Şahıslar tutuklandı mı? 2024 Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? YKS tercih kılavuzu 2024 ne zaman yayınlanacak?
Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

500

Yorumlar (13)

Ali Tokgönül:

Çok normal . Peygamber efendimiz vefat ettiğinde de daha kabrine konmadan sen mi halife olacaksın ben mi olacağım derdine düşmüşlerdi . Tuhaf olan bir şey yok . Müslümanların özelliklerinden bir hareket .

43
68
yanıtYanıtla
KILIÇ ASLAN:

Allah'dan korkun. Bilmiyorsanız yazmayın. Öyle bir zamanda namazını kim kıldıracaktı örneğin ? Yoldan geçen birisi kıldıracakdı ve bunu o kadar kalabalık kabul mu edecekti ? Hiç mantık kuramıyor musunuz? Hiç kimse sen mi olacaksın ben mi derdine düşmemiş, ben olacağım dememiş, Hz. Ebu Bekirin olmasını istemişlerdir. Burada halkın kendisine daha yakın görmesi sebebiyle başka birisinin olmasını istemesi ayrıdır. Sizin söylediğiniz saçmalık apayrı

yanıt46
yanıt9
Ali Tokgönül:

Bak KILIÇ ASLAN . Ebubekir hemen hemen kendi yaşında olan peygambere kızını veriyor ( Doğru mu ) Gene peygamber kendi yaşıtı ( Bir iki yaş farklı ) Osman'a iki kızını veriyor . Ömer kendinden bir kaç yaş küçük Ali'ni kızını ( Ümmü külsüm ) alıyor ... Bak ne diyeceğim sana . Cenaze yıkanmasında bunlar neredeydi KILIÇ ASLAN ?

yanıt8
yanıt30
H. ALCHN:

Devlet başsız kalmaz. Kaos kargaşa tartışma yaşanmadan hemen biri hörevi almış. Yanlış bir şey değişki. Manşet olmamış

55
2
yanıtYanıtla
suleyman altıntaş:

Devlet yapılanmalarında devamlılık esastır.

46
2
yanıtYanıtla
ARSLANOĞLU Hakan:

Adamın soyadında hayır yok. Amerika'ya muhbirlik yapabilir.

20
6
yanıtYanıtla
İsim Durmaz:

????????Tespit on numara

yanıt4
yanıt1
Bükücü:

Bunu da buraya yazıyorum. Bu işin içinde yüzde 100 İran'ın parmağı var

14
8
yanıtYanıtla
Zeki Anti:

Ne yapsalardı orayı boş mu bıraksalardı. Etrafta israil gibi bir terörist varken.

11
2
yanıtYanıtla
Altay Bozkurt:

SUIKAST. ABD VE IRAN PLANI

2
1
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title