İlk "Kadın Camii" Danimarka'da Açılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

İlk "Kadın Camii" Danimarka'da Açılıyor

Demirören Haber Ajansı - Dünya
 - Güncelleme:
İlk 'Kadın Camii' Danimarka'da Açılıyor

İskandinavya'nın ilk kadın camii Danimarka'nın Kopenhag kentinde önümüzdeki günlerde açılacak.

İskandinavya'nın ilk kadın camii Danimarka'nın Kopenhag kentinde açılacağı günü bekliyor. Sadece kadınların ibadetine açık olacak camide kadın imamlar görev yapacak. Yeni açılacak kadın camiinin bazı Müslüman çevrelerden tepki gördüğü öğrenildi.

"FEMİNİST PROJE"

Kadın camii projesinin öncülerinden imam Sherin Khankan kadın camii girişimini "feminist bir proje" olarak nitelendirerek kadınların eşitlik haklarını savunmayı, Müslüman kadınların eşlerinden ayrılmayı kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

"KENDİMİ HEP YABANCI HİSSETTİM"

İmam Sherin Khankan kadın camii projesinin gerekçelerini açıklarken "Mevcut camilerde kendimi hiç bir zaman evimde hissetmedim. Bu camiler çok güzel ve büyük. Ancak buralarda kendimi hep yabancı hissettim. Biz kadınlar bu camilerde balkonlarda oturuyor ve aşağıda ne olduğunu izliyoruz. Bir çok kadın ve genç insan camilerin erkeklerin söz sahibi olduğu, erkek egemen yerler olması nedeniyle camilere gitmiyorlar. Bu nedenle kadınların koşullarına uygun bu camiyi kurduk" dedi.

"TEOLOJİK TEMELLERİ YANLIŞ"

Güney Danimarka Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi öğretim görevlisi Mehmet Ümit Necef kadın camii girişimini, olumlu bulduğunu söyleyerek bunu İslam'ın modernize edilmesi olarak değerlendirdiğini belirtti. M. Ümit Necef "Dışardan gelen eleştiriler Müslümanlar arasında kuşku ve savunma mekanizmalarını harekete geçiriyor. Eleştiri ve yeni düşünceler içerden geldiği zaman olumlu oluyor. Olasıdır ki bu kadınlar batıcı olmak, İslam'ı bölmek ve İslami kurallara uymamakla suçlanacaklardır" dedi.

İslam Merkezi Camii başkanı İmam Waseem Hussein de Kadın camiinin Danimarka'daki Müslümanlar arasında kabul göreceğini düşünmediğini belirterek "İstediklerini yapabilirler. Ancak teolojik temelleri yanlış. Sadece erkekler için de mi camii açacağız. Böyle bir şey olsa bu Danimarka halkı arasında tepki ile karşılanırdı." dedi.

Demirören Haber Ajansı / Dünya

İskandinavya Danimarka Kopenhag Dha Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

mfmMobil-ANDROID:

lan oğlum camilerde eşitlik var erkekler asagida kadılar yukada

gerçek gerçektir:

faşist dedikleri Avrupa cami yapıyor. . laf kondurmadıkları arablar Suriyeli mültecileri ülkelerine almıyor. . . Yaa işte böyle

bunları biliyormuydunuz:

yerküreye bir cetvel koyun danimarkadan mekkeye doğru ama olmuyor değilmi çünkü dünya eğimliya avrupadan kıbleye yöneldiğini sanırsın ama aslında uzay boşluğuna yönelirsin yani sadece arabistana yakın olanlar kıbleye dönmüş oluyor avrupadakiler değil o devirde dünya düz zannediliyorduya normal hem siz islam öncesi arablarında namaz hac kurban töresi olduğunuda bilmezsiniz tabi

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title