Dünya bu zirveyi bekliyordu! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin'le görüştü - Haberler
Haberi Paylaş

Dünya bu zirveyi bekliyordu! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin'le görüştü

Haberler.com - Barış Yahya Çinçin - Dünya
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün bir saat süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Ukrayna konulu mini zirveye ilişkin bir açıklama yapması bekleniyor.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş, dünyanın bir numaralı gündem maddesi olmayı sürdürüyor. Savaş nedeniyle başta Avrupa olmak üzere Türkiye'de de benzin fiyatlarında ciddi bir yükselmeye meydana geldi. Savaşın sonuçlarının dünya ekonomisi üzerinde ağır şekilde hissedilmesinin ardından iki ülke ile de yakın ilişkileri bulunan Türk diplomasisi harekete geçti.

Hem Ukrayna hem de Rusya'nın diploması anlamındaki tavrını merakla beklediği Türkiye, ısrarla barıştan yana tavır almıştı. Türkiye'nin bu tutumu NATO ve Avrupa ülkelerine de umut verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bugün gerçekleştirilecek görüşme merakla bekleniyordu.

İki ülke ile de diplomatik ilişkileri iyi olan ve iki ülke ile birden görüşme olanağına sahip nadir ülkelerden biri olması nedeniyle önemli konumda bulunan Türkiye'nin barış konusunda iyi ilişkileri devreye sokacağı belirtildi.

İki lider arasında gerçekleşen telefon görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Ukrayna konulu mini zirveye ilişkin bir açıklama yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da önceki gün yaptığı açıklamada müzakere görüşmelerinin İstanbul veya Ankara'da gerçekleştirilmesi için hiçbir engel olmadığını belirterek, "Zelenski de bu yönde bir çağrı yaptı. Putin ile İstanbul'da Ankara'da veya istediği herhangi bir yerde görüşmeye hazırım dedi. Doğru olan da bu. Hiçbir ön şart koşmadan bu müzakerelerin bir an önce başlaması. Biz Türkiye olarak burada üzerime düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Burada bir ev sahipliği yapılması kolaylaştırıcı rol oynanması konusunda Türkiye olarak hazır olduğumuzu iki tarafa da ifade ettik. Diğer müttefiklerimizle de bunu konuşuyoruz. Herkesin ortak çabası savaşın bir an önce durdurulması yönünde" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Rusya Putin Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Narter Nart:

Rusya sadece güçten anlar. Gerçek bir güçle cevap vermedikçe sonsuz yayılma isteğiyle bütün dünyayı işgal edebilir. Bugün putin yarın bir başkası tarafından yönetilecekse de emelleri hep aynıdır. İnsanlık dünyaya dersini vermelidir.

Erdal Coşkun:

Orası bir devlet ister natoya bağlanır,ister rusya ile bdt ye bağlı olur o ülkelerin vereceği karardır. Hem ülkesi işgal edilecek hem haksız olacak nerede görüldü

Murat Kılıç:

Birader sen ne ayaksın. Her haberin altında bir yorum. Maşallahın var her konu hakkında da bilgin var. Hastaneleri tarımı ekonomiyi akaryakıt enerji ayçiçek yağı . Böyle trol düşman başına.. çok iyi kazanıyor olmalısın.Sen yinede devletine bu kadar çemkürme.

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title