Haber : Dünya bu anları hayretle izledi! Felçli adamın beynine makine bağlandı, sonrasında olanlar doktorları bile şaşırttı - Haberler

Haberi Paylaş

Dünya bu anları hayretle izledi! Felçli adamın beynine makine bağlandı, sonrasında olanlar doktorları bile şaşırttı

 - Güncelleme:

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir tıp merkezinde gerçekleştirilen çalışmada, 30 yıldır kısmi felçli olan adamın beynine makine bağlandı. Makine sayesinde keki kesip kendisini beslemeyi başaran adam, doktorları bile şaşkınlık içinde bıraktı.

ABD'nin Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Tıp Merkezi'nde tüm dünyanın yakından takip ettiği bir deney gerçekleştirildi. Uzun süren çalışmaların ardından 30 yıldan bu yana felç olan bir hastanın beynine, robot bağlandı. Felçli hasta, beyninden gönderdiği dalgalar sayesinde robot kolu kullanmayı başardı.

Daha sonra felçli adamın önüne kek konuldu ve robot sayesinde kendi kendini beslemesi beklendi. Adam, biraz zorlanmasının ardından keke uzandı ve robot eldeki bıçakla keki kesip kendi kendisini beslemeyi başardı.

Dünya bu anları hayretle izledi! Felçli adamın beynine makine bağlandı, sonrasında olanlar doktorları bile şaşırttı

Felçli adamın, tam 30 yıl sonra kendi kendini besleyebilmesi ve hareket kabiliyetini kullanması, çalışmaya katılan doktorları dahi şaşkınlık içerisinde bıraktı. Çalışma hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Francesco Tenore, "Hareket kabiliyeti kısıtlı olan insanlara, gelişen teknoloji ile birlikte hareket kabiliyeti kazandırmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz" dedi.

Dünya bu anları hayretle izledi! Felçli adamın beynine makine bağlandı, sonrasında olanlar doktorları bile şaşırttı

Çalışmanın öncüleri arasında yer alan Dr. David Handelman ise, "Robotların, işlevselliği azalmış insanlar için fayda sağlamasını hedefliyoruz. Ama robotların bunu yapması için insan benzeri el becerilerini geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda önümüzdeki hedef bu" ifadelerini kullandı.

Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Adem yakar yakar:

insan oğlu insana zarar vermek yerine insana faydalı şeyler yapmaya çalıssa ne güzel olur. silah ucak savas aletleri yerine nasıl saglıklı yasanır. ne insana iyi gelir diye ugraassa.

Ayaz Karahanlı:

herzamanki gibi yabancılar yapıyor ilerliyor bizim türkiye ise geri gidiyor hala gereksiz seylerle ugrasıyor yazık güzel ülkeme

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title