Haberi Paylaş
Desmond Tutu'dan Öcalan Görüşmelerine Destek

Desmond Tutu'dan Öcalan Görüşmelerine Destek

Dünya Haberleri

Başpiskopos Desmond Tutu, sorunun çözümlenmesi için Başbakan'ın attığı adımları "gerçekçi, pragmatik ve övgüye değer" olarak niteledi.

Başpiskopos Desmond Tutu, sorunun barışıçıl yoldan çözümlenmesi için Başbakan Erdoğan'ın attığı adımları "gerçekçi, pragmatik ve övgüye değer" olarak niteledi Nobel ödüllü Güney Afrikalı barış savunucusu Başpiskopos Desmond Tutu, Türkiye'de Abdulah Öcalan ile yapılan müzakerelere destek verdi.

Desmond Tutu, Kürt sorununun barışçıl yoldan çözümlenmesi doğrultusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan adımları "gerçekçi, pragmatik ve övgüye değer" olarak niteledi.

Güney Afrika örneğini anımsatan Tutu, diyalog ve müzakereler yoluyla Türkiye'de tüm halkın barış ve uyum içinde yaşayabilmesi için bütün engellerin kaldırılabileceği umudunu dile getirdi.

-"CESARET VERİCİ DİYALOG SİNYALLERİ"-

Bu arada, ABHaber'e göre Desmond Tutu'nun destek verdiği Uluslararası Barış İnisiyatifi, Türk devletinin Abdullah Öcalan ile görüşmeleri yeniden başlatma yönünde attığı adımları olumlu karşıladığını belirterek iki tarafça verilen "cesaret verici diyalog sinyallerini" güçlü bir biçimde desteklediğini belirtti.

Açıklamada Uluslararası Barış İnisyiatifi'nin "konuyu, uluslararası gündeme getirerek ve tarafların güven ve saygı kazanmasına yardım ederek Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl biçimde çözümlenmesi için çalışmalar yapmayı sürdürecek" denildi. - Ankara

Kaynak: ANKA / Dünya

Recep Tayyip Erdoğan Abdullah Öcalan Desmond Tutu Türkiye Dünya Haberler

title