Haber : ABD, TSK'nın olası Suriye harekatından endişeli: Üst düzey temaslarda bulunduk ancak Türkiye geri adım atmıyor - Haberler

Haberi Paylaş

ABD, TSK'nın olası Suriye harekatından endişeli: Üst düzey temaslarda bulunduk ancak Türkiye geri adım atmıyor

 - Güncelleme:

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası askeri harekatı ABD ve Rusya cephesinde büyük tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Operasyona ilişkin yeni bir açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, "TSK'nın olası bir harekatını durdurmak için diplomatik çabalarımızı artırdık, üst düzey temaslarda bulunduk ancak Türkiye'nin bu konuda geri adım atacağına inanmıyoruz. Yükselen söylemden büyük endişe duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin yakında başlatmayı planladığı yeni Suriye operasyonuyla ilgili tartışmalar sürüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, ABD'nin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yeni bir operasyon başlatmasından endişe ettiğini belirterek "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik olası askeri faaliyetlerle ilgili yükselen söyleminden büyük endişe duyuyoruz" dedi.

Leaf, dün ABD Kongresi'nde düzenlenen oturumda, "Bunu durdurmak için diplomatik çabalarımızı artırdık" dedi. ABD'li yetkililerin konuyla ilgili Türkiye'yle pek çok görüşme yaptığını kaydeden Leaf, bölgedeki bir askeri operasyonun istikrarı ve IŞİD'le mücadeleyi tehlikeye düşüreceğine inandıklarını söyledi. Leaf, "Türk hükümeti görüşlerimizin gayet farkında. Kendileriyle üst düzey temaslarda bulunduk" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Leaf, bu çabaların Türkiye'yi planlarından vazgeçmeye ikna edip etmediği sorusuna yanıtında "Bunu yapacakları konusunda garanti veremem" diyerek ABD'nin ikna çabalarının şu ana dek başarısız olduğunu ve Türkiye'nin geri adım atacağına inanmadıklarını ifade etti.

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'yi destekleyen ABD, daha önce de Türkiye'nin olası operasyonundan rahatsızlığını dile getirmişti. Sözcü'de yer alan habere göre benzer bir itiraz da Suriye'de Beşşar Esed yönetimini destekleyen Rusya'dan gelmişti. Suriye operasyonu tartışması, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına iki ülkenin "Terör örgütü PKK'yı destekledikleri" gerekçesiyle itiraz ettiği bir dönemde yaşanıyor.

Haberler.com - Dünya

Türkiye Suriye TSK Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (16)

mahmut kemal :

Allah'ın izniyle kafire hukuka uymasını öğreteceğiz. Türk'ün Allah'tan başkasından korkusu yoktur.

Talib Yüksel:

Türkiye ABD'ye anlaşmaların uygulanması için 2 sene süre tanıdığı halde hiç bir şey olmadı. Şimdi Türkiye ABD'nin Uygulayamadığını uygulayacaktır.

Eğrioturdoğrukonuş:

Devletimizin ve Ordumuzun yanındayız. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title