Haberi Paylaş

ABD'li yetkiliden Türkiye'nin olası kara harekatına ilişkin açıklama: Operasyon istemiyoruz

Dünya Haberleri

ABD'li yetkililer Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin olası operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, "Suriye'nin kuzeyinde, sivilleri şu ankinden daha da büyük bir riske sokacak, Suriye'deki birliklerimizi ve personelimizi ya da DAEŞ'e karşı misyonumuzu tehlikeye sokacak askeri operasyonlar düzenlenmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde terör hedeflerine karşı operasyon yapmayı planlarken ABD'li yetkiliden çok tartışılacak bir açıklama geldi.

Beyaz Saray'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Kirby, "Suriye'nin kuzeyinde, sivilleri şu ankinden daha da büyük bir riske sokacak, Suriye'deki birliklerimizi ve personelimizi ya da DAEŞ'e karşı misyonumuzu tehlikeye sokacak askeri operasyonlar düzenlenmesini istemiyoruz" dedi. Kirby, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı terör riskini adeta görmezden geldi.

"ABD, Türkiye'nin kendini savunma hakkını, özellikle de terörizme karşı meşru müdafaa hakkını tanımaktadır" diyen Kirby, "Türk halkının karşı karşıya bulunduğu tehdidi anlıyoruz. Ancak Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyonlara girişme fikrinin bu tehdidi bertaraf etmede en iyi yol olduğuna inanmıyoruz" açıklamalarında bulundu.

Kara harekatına ilişkin sinyali "Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el Arab gibi çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz" sözleri ile veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tehditleri sınır ötesinde karşılama ve yok etme stratejimizi hayata geçirmek için gereken faaliyetleri yürütüyor. Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz" demişti.

Haberler.com / Yavuz Selvi - Dünya

Türkiye Suriye TSK Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

serhate agre:

YaErdoğan sinyal vermişti bilmem ne zamanında Erdoğan başbakanlık ta kabul etikleri sırf onun yoluna girmedikleri şimdi de terorist oldular yapsada yapmasada ABD çekilse Rusya’da operasyona katılda ESAT a girse artık orda bir oluşum olmuş başka yoku yok

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title