Haberler

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

Güncelleme:

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın "3. Dünya Savaşı riski var" sözleri sıcaklığını korurken ABD'den Hizbullah'ın Lübnan'dan İsrail'e yönelik artırdığı saldırılarla ilgili bir açıklama geldi. Savunma Bakanı Lloyd Austin "Oldukça endişeliyiz, burada çıkacak bir savaş bölgesel savaşa dönebilir." dedi.

İsrail askerleri ile Hizbullah arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi sonrası ABD'den kritik bir açıklama geldi. Washington yönetimi, Hizbullah'ın Lübnan üzerinden artırdığı saldırılardan endişeli olduklarını belirterek durumun bölgesel bir savaş çıkarabileceği uyarısında bulundu.

"KOLAYLIKLA BÖLGESEL SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR"

"Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşın bölgesel bir savaşa dönüşme riskine işaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, konuyla ilgili diplomatik çözümü önemsediklerini vurguladı.

Hizbullah'ın Lübnan'dan artırdığı saldırılar nedeniyle endişeli olduklarını belirten Austin, yaptığı açıklamada ''Lübnan-İsrail sınırının her iki yakasındaki gerilimi durdurmak için diplomatik çözüme önem veriyoruz. İsrail ile Hizbullah arasındaki bir savaş kolaylıkla bölgesel bir savaşa dönüşebilir.'' ifadelerini kullandı.

BAKAN FİDAN 3. DÜNYA SAVAŞI RİSKİNİ İŞARET ETMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'deki katliamları ve Rusya-Ukrayna savaşının 3. Dünya Savaşı'na yol açabileceğini belirterek "Dünya bu senaryoyu ciddiye almalı, böyle bir risk var." demişti.

NE OLMUŞTU?

7 Ekim'deki Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın saldırılarına karşılık verme bahanesiyle İsrail'in soykırıma varan bombardımanlarında Gazze'de 38 bine yakın Filistinli can vermişti.

İsrail'in saldırılarına karşılık olarak Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah da harekete geçmişti. Son günlerde Lübnan sınırı üzerinden saldırılar şiddetlenirken İran destekli silahlı grup, İsrail'e yönelik saldırılarının durmasını, Gazze'ye bombardımanın sonlandırılması şartına bağlıyor.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Lloyd Austin Hakan Fidan İsrail Lübnan Dünya Dünya Güncel Haberler

Trump'a suikast girişiminde bulunan gencin aracında ve evinde bomba malzemeleri bulundu

Trump'a suikast girişiminde bulunan gencin aracında ve evinde bomba malzemeleri bulundu

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ekonomist Timothy Ash'ten 'enflasyon' açıklaması: Tek haneli rakamlara indirmek zor olacak

Ekonomist Timothy Ash'ten "enflasyon" açıklaması: Tek haneli rakamlara indirmek zor olacak

Vinç böyle devrildi! Adana'da şiddetli yağmur ve rüzgar hayatı felç etti

Vinç böyle devrildi! Adana'da şiddetli yağmur ve rüzgar hayatı felç etti

500

Yorumlar (44)

JY:

KAZANAN İSRAİL OLACAK.

38
394
yanıtYanıtla
Sefa:

ah be jy. annnnnnan da en son kazandım diye bağırıyordu. güzel di...

yanıt115
yanıt29
VEFA:

Biz karışmayalım. Kraldan çok kralcı olmayalım yeter. Bize bulaşmadıktan sonra varsın o bölgedeki bütün teröristleri yok etsinler...

39
147
yanıtYanıtla
VEFA:

Bölgesel savaşa dönüiürse de sadık bir NATO ÜYESİ olarak Amerika'nın yanında yerimizi alırız. Bize verilecek görevleri Ahde Vefa ilkesine sadık yerine getiririz. Sonuçta kazanacak tarafta yer almış oluruz.

yanıt19
yanıt80
VEFA:

Çok zor ikna ettik. Amerika'dan F16 lar gelecek, eskilerin modernizasyonu yapılacak zaten, bir de yeni F35 lerin gelmesini de sağlamış ve hızlandırmış oluruz.Böylece hava filomuz da yenilenir. Malum Yüce Atatürk ün de dediği gibi "İstikbal göklerdedir" Göklerin hakimiyeti de Amerika'da dır.

yanıt12
yanıt70
A.Kılıç:

Vefa keşke sen de göğe yükselsen, istikbale kavuşsan hazır gitmişken de dönmesen yanına da JY'yi de alırsan çok daha güzel olur.

yanıt69
yanıt9
VEFA:

@A.Kılıç tan çok var. Siz bunlara kafayı takmayın. Çok olması, doğru olduğu anlamına gelmez.

yanıt8
yanıt48
NediyonDegisik:

Vefa bize de gire bilirler

yanıt2
yanıt8
VEFA:

Biz sadık NATO müteffiki olarak duruşumuzu korursak bize asla giremezler o sıkar biraz. Siz siyasetin malzeme olarak kullanmasına bakmayın. İç siyasetle dış politika siyaseti birbirinden siyahla beyaz kadar farklı olabilir. Çok şükür Türkiye şimdiye kadar NATO daki yükümlülüklerine harfiyen uydu, taraf olmadı. Hatta Amerika ile ilişkiler de düzeliyor. Türkiye NATO dan, Batıdan asla vazgeçmez.

yanıt8
yanıt39
HOZKAN:

Bir de İsrail'in artan Orantısız saldırılarından rahatsız olsanız çok çok iyi olacak. Ama nerdeeeee çok

122
8
yanıtYanıtla
Tüm 44 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title