Rusya'nın güvenlik taleplerine ABD'den yanıt: Cevabımız diyaloğa açık olduğumuzu gösteriyor - Haberler
Haberi Paylaş

Rusya'nın güvenlik taleplerine ABD'den yanıt: Cevabımız diyaloğa açık olduğumuzu gösteriyor

İhlas Haber Ajansı - Dünya
 - Güncelleme:

Ukrayna krizinden doğan ABD-Rusya gerilimi devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un bugün "Moskova'nın güvenlik talepleri karşılanmazsa gerekenin yapılacağını" söylemesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken "ABD ve müttefiklerinin endişelerini Rusya'ya yazılı olarak ilettik. Rusya'ya cevabımız diyaloğa açık olduğumuzu gösteriyor. NATO da Rusya'ya ayrı bir yazılı yanıt verecek. Mektubun içeriğini açıklayamayacağız, Rusya'dan da aynı tavrı bekliyoruz" dedi.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya'nın ABD Büyükelçisi, Moskova Yönetimi'nin taleplerine Washington'ın yanıtı içeren mektubu Rus Dışişleri'ne iletti.

Gerçekleştirilen basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "ABD ve müttefiklerinin endişelerini Rusya'ya yazılı olarak ilettik. Rusya'ya cevabımız diyaloğa açık olduğumuzu gösteriyor. NATO da Rusya'ya ayrı bir yazılı yanıt verecek. Mektubun içeriğini açıklayamayacağız, Rusya'dan da aynı tavrı bekliyoruz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg da Rusya'nın anlaşma teklifine yazılı karşılığı ilettiklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna-Rusya sınırındaki duruma ilişkin ise, "8 bin 500 ABD askeri, konuşlandırılmaya hazır duruma getirildi" ifadelerini kullandı. Öte yandan Blinken, Ukrayna sınırındaki duruma yönelik ilerleyen günlerde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşeceğini duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Moskova'nın güvenlik garantilerine ilişkin teklifine yazılı yanıtı ilettiklerini söyledi. Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, ittifakın önerinin ABD'nin tekliflerine paralel şekilde ilerlediğini belirterek, "NATO-Rusya Konseyi'nde tatbikatlar ve nükleer politikalar hakkında karşılıklı brifingler öneriyoruz" dedi.

Stoltenberg, "Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'da bulunan, bu ülkelerin rızası olmadan konuşlandırdığı kuvvetlerini çekmeli" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bugün 'Moskova'nın güvenlik talepleri karşılanmazsa gerekenin yapılacağını' söylemişti. Lavrov ayrıca, ABD'den tekliflerine yanıt gelmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile tekrar görüşeceği bilgisini paylaşmıştı.

İhlas Haber Ajansı / Dünya

Tam Gemi Şok Denemeleri Mevlüt Çavuşoğlu Antony Blinken Rusya Dünya Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title