Haberi Paylaş
BBC

ABD'de beyin yiyen amip, bir kişinin ölümüne yol açtı! Yetkililer musluk suyuna karşı halkı uyardı

Dünya Haberleri

ABD'nin Florida eyaletinde bir kişi, beyin yiyen amip nedeniyle hayatını kaybetti. Ölen kişinin kimliği açıklanmazken, yetkililer halka musluk suyu ile sinüslerin temizlenmemesi gerektiği yönünde çağrıda bulundu.

Dün hayatını kaybeden kişinin 23 Şubat'ta hastaneye kaldırıldığı açıklanmıştı. Eyaletin güneybatısındaki Charlotta gerçekleşen olayın ardından sağlık yetkilileri, bu kişinin muhtemelen sinüslerini musluk suyuyla temizlerken amip kaptığını söyledi.

Naegleria fowleri adlı amip beyne burundan geçiyor. Yetkililer amipli suyun içilmesinin herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını söylüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre bu amip türünün bulaştığı bir kişinin hayatta kalma ihtimali son derece düşük. Eyaletin sağlık yetkililerinden Jae Williams, amibin suya nasıl bulaştığının incelendiğini açıkladı.

ABD'de beyin yiyen amip, bir kişinin ölümüne yol açtı

Bu amip türü genellikle ılık tatlı su kaynaklarında, yüzme havuzları ve göllerde bulunuyor. Tek hücreli bu canlı insan bedenine burundan girince ölüme yol açıyor fakat ağız yoluyla alındığında mide asitleri amibi yok ediyor.

ABD'de beyin yiyen amip, bir kişinin ölümüne yol açtı

Amibin bulaştığı kişilerde amibik meningoensefalit (beyin ve beyin zarı yangısı) adlı bir hastalık oluşuyor. ABD'de her yıl ortalama üç kişi bu yüzden hayatını kaybediyor. Hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, kusma, yön duygusu kaybı, boyun ağrısı, denge kaybı, halüsinasyon ve nöbet yer alıyor.

ABD'de beyin yiyen amip, bir kişinin ölümüne yol açtı

ABD verilerine göre 1962-2001 yılları arasında hastalığa yakalanan 154 kişiden yalnızca dördü hayatta kaldı.

ABD'de beyin yiyen amip, bir kişinin ölümüne yol açtı! Yetkililer musluk suyuna karşı halkı uyardı

Yetkililer halka sinüslerini doğrudan musluk suyuyla temizlememe çağrısı yaptı. Bunun yerine arıtılmış veya kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesi beklenen su kullanmaları tavsiye edildi. Bu süreç, sudaki bakterilerin ölmesini sağlıyor.

BBC

Amerika Birleşik Devletleri Florida Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Halit:

bu beyin yiyen amip çok çok tehlikelidir içimdeki canavar belgeselinde izledim kirli sularda yüzerken burundan beyne geçiyor

Cevap Yaz03Yayından Kaldır
HALİS ER:

Zekâ küpü

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
Tiyatro:

Yeni bijolojik savaş ürünü bulmuşlar onu acikliyorlar. Kesin korona gibi laboratuvar ürünü.

Cevap Yaz112Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title