Şimdi de cinsel yolla bulaşan salgın paniği! Eti çürütüp, AIDS'e yol açıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Şimdi de cinsel yolla bulaşan salgın paniği! Eti çürütüp, AIDS'e yol açıyor

Haberler.com - Haberler | Dünya
Şimdi de cinsel yolla bulaşan salgın paniği! Eti çürütüp, AIDS'e yol açıyor

Dünya, salgınlarla mücadele etmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını henüz atlatılamamışken şimdi de "Donovanosis" virüsü patlak verdi. Uzmanlar, giderek yayılan virüsün vücutta çürümeye neden olup, AIDS'e kadar yol açtığını söyledi.

İngiltere'de patlak veren Donovanosis adlı virüs, paniğe yol açtı. Cinsel yolla bulaşan virüs, et yiyen olarak adlandırılıyor. Ayrıca AIDS'e kadar gidebiliyor. Uzmanlar, yeteri önlem alınmazsa salgının daha da büyüyebileceğini belirtiyor.

İngiliz Birmingham Mail gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir haber, ülkenin belli bölgelerinde yeni bir salgının yayılmaya başladığını ortaya koydu. Donovanosis ismi verilen ve cinsel yolla bulaşan bu rahatsızlığın eskiden çok nadir görüldüğü fakat son yıllarda Birleşik Krallık'ta yayılmaya başladığı aktarıldı. "Kırmızı ve etli" ülserlere sebebiyet veren ve genital dokuda hasara sebep olan hastalığın 2016 yılından beri arttığını açıklayan uzmanlar uyarıda bulundu.

Gazeteye konuşan Londra'da görev yapan Dr. Shree Datta, "Son dönemdeki verilere baktığımızda daha önce Hindistan, Brezilya ya da Yeni Gine'de tespit edilen bu hastalıkların daha da yayıldığını görüyoruz" dedi.

'Donovanosis' vakalarının diğer "cinsel yolla bulaşan hastalıklara" oranla daha nadir görüldüğünü ama kamu sağlığını tehdit edebilecek bir hale gelebileceğini söyleyen uzmanlar, "Genelde tropikal bölgelerde görülen bu hastalık kontrol edilmezse enfeksiyonun zarar verdiği bölgelerde HIV oluşumunu tetikleyebilir" açıklamasını yaptı.

İngiliz basınının, "et yiyen virüs" olarak adlandırdığı Donovanosis aslında et yemiyor fakat cildin görünüşünü bozarak kırmızı ve şişmiş bir halde görünmesine sebep oluyor.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title