Dünya Şampiyonasında En Büyük Aday Biziz" - Karabük

Dünya Şampiyonasında En Büyük Aday Biziz" - Karabük

Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Milli Takımı Başantrenörü Can Aksu, dünya şampiyonasından çok iyi dereceler alıp kupayı kaldıracaklarına inandığını söyledi.

AHMET ÖZLER - Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Milli Takımı Başantrenörü Can Aksu, dünya şampiyonasından çok iyi dereceler alıp kupayı kaldıracaklarına inandığını söyledi.


Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli takım olarak geçen yıl Avrupa Şampiyonu olduklarını ve dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandıklarını hatırlattı.


2018 Dünya Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nın Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşeceğini ifade eden Aksu, bu şampiyona öncesinde Polonya, Hollanda ve İstanbul'da hazırlık turnuvalarına katılacaklarını söyledi.


Grupta İtalya, Brezilya ve Japonya'nın olduğunu anımsatan Aksu, "Bunlar iyi takımlar. Japonya özellikle müthiş hazırlanıyor. Rakibimiz olmasa da çok güçlü görünüyorlar. İtalya'yı da biliyoruz. Çok güçlü bir takım. Brezilya'yı daha önce karşılaştığımızda yenmiştik. Bu gruptan çıkarak adımızı önce çeyrek finale, sonra yarı final ve finale yazdırmak istiyoruz çünkü buraya Avrupa Şampiyonu olarak gidiyoruz. Bir apoletimiz var. Bunu da taçlandırmak için dünya şampiyonasında final oynamak ve kupayı da almak istiyoruz." diye konuştu.


"Milli takım olarak zaten bizim bir değerimiz var"


Tekerlekli sandalye basketbolunun neredeyse 50 yıl önce başladığını, Türkiye'nin çok sonra katılmasına rağmen o yıllarda başlayan ülkelerle başa baş mücadele ettiğini vurgulayan Aksu, "Ülkemizde çok iyi bir potansiyel var tekerlekli sandalye basketbolunda. Galatasaray, Beşiktaş ve Karabükspor gibi büyük kulüplerin olması fayda sağlıyor. Olan sıkıntıları, özellikle sponsorluk açısından çözebilirsek tekerlekli sandalye basketbolunun daha iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.


Aksu, gençlerin iyi yetiştiğini, dünya ikincisi ve Avrupa Şampiyonu olan U-21 takımının güzel işler yaptığını vurguladı.


Dünya şampiyonluğunun sürpriz olmayacağını, hep finallerin takımı olduklarını belirten Aksu, şunları kaydetti:


"Milli takım olarak zaten bizim bir değerimiz var, hem dünyada hem Avrupa'da. Bütün ülkeler bizden korkuyor çünkü ne yapabileceğimizi, gücümüzü biliyorlar. Ben dünya şampiyonasından çok iyi dereceler alıp kupayı kaldıracağımıza inanıyorum. Ben çocuklarıma güveniyorum bu konuda. İstedikten sonra yapamayacağımız hiçbir şey yok. Dünya şampiyonasında en büyük aday biziz."


"Bunu başaracak gücümüz var."


Milli takım oyuncusu Murat Arslanoğlu da dünya kupasına Avrupa şampiyonu olarak, Avrupa'yı temsilen gittiklerini kaydetti.


Milli takımın tecrübesinden bahseden Murat, bir Avrupa şampiyonluğu, bir dünya üçüncülüğü, olimpiyat dördüncülüğü ve 3 Avrupa Şampiyonası finali gördüklerinin altını çizdi.


Şampiyonadaki hedeflerinden bahseden Murat, şunları söyledi:


"Bu yıl kesinlikle hedefimiz şampiyonluk, olmazsa madalya almak istiyoruz. Bunu başaracak gücümüz var. Çalışmalarımız devam ediyor. Liglerimiz devam ettiği için öncelik o. Lig bitince kamplarla bu şampiyonaya en iyi şekilde hazırlanacağız. İnşallah ülkemize bir dünya şampiyonluğu veya bir madalyayı getirmek istiyoruz."


Murat Arslanoğlu, başantranör Can Aksu ile iyi bir uyum yakaladıklarını ve onunla daha iyi işler başaracaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA