Çin'de koronavirüsten daha ölümcül yeni virüs ortaya çıktı! DSÖ'den konuyla ilgili kritik açıklama

Çin'de koronavirüsten daha ölümcül yeni virüs ortaya çıktı! DSÖ'den konuyla ilgili kritik açıklama

Haberler.com - Haberler | Dünya

Çinli bilim insanları yeni tür domuz gribi tespit edildiğini açıkladı. Araştırmacılar virüsün hızlıca mutasyona uğrayıp yeni bir pandemi riski oluşturmasından endişe ederken, Dünya Sağlık Örgütü, "Çalışmaları dikkatlice okuyacağız, gardımızı indiremeyiz" açıklamasında bulundu.

Çin'de başlayan SARS benzeri yeni tip koronavirüs salgınından sonra bir başka ölümcül virüs ortaya çıktı. Çinli bilim insanları yeni tip domuz gribi virüsünün tespit edildiğini duyurdu. Yeni nesil H1N1 influenzanın domuzlar tarafından taşındığı ancak insanlara bulaşabileceği aktarıldı. Araştırmacılar virüsün hızlıca mutasyona uğrayıp yeni bir pandemi (küresel salgın) riski oluşturmasından endişe ediyor.

Bilim insanları yeni tespit edilen virüs nedeniyle domuz yetiştiriciliği ve mezbahaları alanlarında çalışanların yakından takip edilmesi tavsiyesinde bulundu.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA

NTV'nin haberine göre; Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sözcü, Çinli bilim insanlarının yeni çalışmasını dikkatlice okuyacaklarını söyledi ve "Gardımızı indiremeyiz" ifadelerini kullandı.

2009'DAKİ MEKSİKA SALGINI

En son 2009 yılında Meksika'da domuz gribi salgınına rastlanmıştı. Salgın ilk tahminlerden daha az ölümcül çıkmıştı ancak Çinli araştırmacılar yeni tespit edilen influeanza virüsünün öncekilere göre daha "kötü" olduğuna dikkat çekti.

Bilimsel olarak G4 EA H1N1 adı verilen virüs şimdilik geleneksel grip aşılarıyla tedavi edilemiyor. Araştırmacılar ihtiyaca göre var olan aşıların tedaviye göre değiştirilebileceğini umuyor.

INFLUENZA SALGINLARI DAHA YAYGIN

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 influenza salgınları Kovid-19 daha ölümcül. Şimdiye kadar dünya üzerinde milyonlarca insan H1N1'in farklı türleri nedeniyle hayatını kaybetti.

Tarihte İspanyol Gribi olarak bilinen 1912-1920 influenza salgınına sebep olan virüsün türü de H1N1'di.

Resmi rakamlar tutarlılık göstermese de 500 milyondan fazla insanın etkilendiği salgında 20 ila 50 milyon arasında insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Çin'de koronavirüsten daha ölümcül yeni virüs ortaya çıktı! DSÖ'den konuyla ilgili kritik açıklama
Çin'de koronavirüsten daha ölümcül yeni virüs ortaya çıktı! DSÖ'den konuyla ilgili kritik açıklama
Haber Yorumları (54)
VATANDAŞ: bu virüste pandemiye dönerse bilin ki adamların tek derdi dünyanın en az yarısını öldürmek demektir muhtemelen covid 19 bitecek domuz gelecek o bitecek başkası gelecek bu gidiş ile dünyanın en az yarısı ölecek gibi kendinize dikkat edin her koyun kendi bacağından asılır başkalarının kurallara uymaması seni bağlamasın o yakalanıp gider sen kalırsın bu gidiş ile ne gençlik ne sağlıklı olma nede paranın olması sökmeyecek gibi adamlar istediklerini yapıncaya kadar durmayacak gibi gözüküyor
SELAM: Hollanda,da mexicaansegriep diyorlar türkiyede domuzgribi. Domuzlarda görülen gribe çok benzediği için domuzgribi denilmektedir ama mexicagribi demek domuzgribi demekten daha hoş geliyor kulağa.
SENA: Ya yemek mi kalmadı be yeter ya. Saçmalığa bak bı insan yüzünden tüm insanlık ne yaşıyor, üstüne üstlük yenisi çıkıyor. Ne istiyorsunuz ne. Vallaha darlandim ya. Yeter harbiden. Sizinle mi uğraşacaz biz. Ayrıca madem çabucak bitilmesi isteniyor o zaman ilk kafada plajlar kapanmalı.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title