Diyanet Dolara Geçti, Hacılar 1400 Lira Fazla Ödeyecek - Haberler
Haberi Paylaş

Diyanet Dolara Geçti, Hacılar 1400 Lira Fazla Ödeyecek

Haberler.Com - Haberler | Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Hac fiyatlarında Euro üzerinden değil de dolar üzerinden alacak. Bu durum hacı adaylarını vurdu. 1400 TL daha fazla ödeyecekler.

Hac fiyatlarını Euro üzerinden belirleyen Diyanet, dolardaki yükselişi görünce tarife değiştirdi. Hesaplarını Euro'ya göre yapan hacı adayları, Diyanet'in tavrına tepki gösterdi. Geçen yıl 2 bin 780 Euro ödeyen hacı adayları, bu yıl 3 bin 600 dolar ödeyecek. Buna göre kişi başına bin 410 lira daha fazla para ödemek zorunda kalınacak.

DİYANET DOLARA GEÇTİ, OLAN HACILARA OLDU

Dolardaki kur artışı Hacı Adaylarını da vurdu. Her yıl Euro üzerinden hac parası alan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene dolara geçti. Diyanet'in bu yıl alacağı hac ücreti 3 bin 600 dolar.

HACI ADAYLARI 1400 TL DAHA FAZLA ÖDEYECEK

Geçen sene bu rakam 2 bin 780 Euro'ydu. Bu yılki hacı adayları bin 400 lira fazla para ödeyecek. Eşiyle birlikte 8 yıldır hac sırası beklediklerini dile getiren Ahmet Genç (61), Diyanet'in bir an önce yanlıştan dönmesini istedi.

Hacı adayları ise bu duruma tepkili. Eşi Müzeyyen Hanım'la birlikte 8 yıldır hac sırası beklediklerini dile getiren Ahmet Genç (61), Diyanet'in dolara geçme kararına anlam veremediğini söyledi.

HACI ADAYLARI KARARA TEPKİLİ

Bütçesini Euro üzerinden yaptığını belirten Genç, "Bütçemizi ona göre ayarladık. Ancak bu sene dolara geçildi. Bunun nedenini pek anlayamadık. Olan yine hacı adaylarına oldu. Küçük bir hesap yaptığımızda geçen yıla göre normal konaklama tarifesinde iki kişilik hac ücretinde 2 bin 800 liralık bir artış söz konusu. Dolardaki artışı da hesaba kattığımızda bu rakamın daha ne kadar yükseleceği belirsiz." dedi.

HAC KURASI 12 MART

12 Mart'ta yapılacak kura çekimi sonrası 74 bin hacı adayı yola çıkacak. Hacı adaylarının yüzde 60'ını Diyanet, yüzde 40'ını ise tur şirketleri götürecek. Zira, Diyanet geçen yıl normal konaklama tarifesi için her bir hacı adayından 2 bin 780 Euro ücret alıyordu. Bugünkü Euro kuruna göre hesaplandığında bir hacı adayı 7 bin 950 lira ücret ödüyordu.Dolara geçen Diyanet bu sene hac ücretini 3 bin 600 dolar olarak belirledi. Çünkü geçen yıl 7 bin 950 lira ödeyen hacı adayı dolardaki kur artışından dolayı en az 9 bin 360 lira ödeyecek. Türkiye geneli 74 bin kişinin dolar üzerinden hacca gittiği düşünüldüğünde hacı adaylarının cebinden toplam 104 milyon 340 bin lira daha fazla para çıkmış olacak.

TUR ŞİRKETLERİ: EURO'DAN DOLARA GEÇERKEN ZARAR ETTİK

Nüans Tur Genel Müdürü Güngör Kabak da değişiklikten sonra birçok şirketin zarar ettiğini söyledi. Kabak, "Doların artışından sonra Diyanet umrede dolara geçti. Biz de dolara geçtik, hac ve umrede her şey dolarla alınıyor. Şu anda birçok şirket de dolara geçmiş durumda. Bu durum hacca gidecek aday sayısını çok fazla etkilemez ama umre adaylarını etkileyebilir. Turizm şirketleri için bu durum çok sıkıntı oldu, Euro üzerinden hazırlık yaparak umreye giden birçok şirket zarar etti." dedi. Bu durumun akıl karışıklığına sebep olduğunu belirten İkbal Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Ümit Bulut, "Dolara geçilmeden önce bir birlik sağlanmalı. Diyanet İşleri sezon başladığı an dolara geçti ve bizler de fiyatlarımızı Euro üzerinden açıklayınca geri dönemedik ve bir akıl karışıklığına neden oldu. Bunun yanında biz çapraz kurlardan çok zarar etmeye başladık." diye konuştu.

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ahmet Genç, Hacılar, Euro, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (138)
suleyman:dıyanet neden dolara geçer kı, o da mı başladı yoksa somurmeye Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
vatansevermilliyetci.mobilWeb@haberler.com:Diyanete iftira atan acaba en son ne Zaman camiye gittiniz burdali yorumlari okuyorum hepsi iftira bu diyanet milletin parasi i calarken sizde berabermiydiniz berabermi caldiniz bu nasil bir yalan yoksa kendinimi tarif ediyorsunuz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
deli dumrul:diyanetimiz çoook müslüman. . . 17 aralıktan sonra kul hakkıyla çalmayla dolandırmayla ilgili konuşmayı bırakıp yazlık tatil köyü ve trilyonluk makam arabalarıyla cennete gitmeye hazırlanan bir kurum yakında kilisenin ortaçağda cennet arazi sattığı gibi onlarda ihaleye çıkmaya başlarlar. . . Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
Tüm 138 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title