Dışişleri Bakanı Babacan Moritanya'ya Gitti

Dışişleri Bakanı Babacan Moritanya'ya Gitti

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Genel Anlamda İşbirliği Yapılması İçin Heyetler Görevlendirilmesi Konusunda Sunduğu Öneri İçin Henüz Karar Vermediklerini Belirterek, Bu Konuyu Değerlendireceklerini Söyledi. Babacan, "Irak ile İlişkilerimizin Her Cephede, Her Alanda Geliştirmek İstiyoruz" Dedi.

Dışişleri Bakanı Babacan Moritanya'ya Gitti

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin genel anlamda işbirliği yapılması için heyetler görevlendirilmesi konusunda sunduğu öneri için henüz karar vermediklerini belirterek, bu konuyu değerlendireceklerini söyledi. Babacan, "Irak ile ilişkilerimizin her cephede, her alanda geliştirmek istiyoruz" dedi.

Babacan, Moritanya'ya gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Moritanya Dışişleri Bakanı'nın daveti üzerine Moritanya'ya gittiğini söyleyen Babacan, 1 günlük resmi ziyareti kapsamında Türkiye ve Moritanya arasında ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele alacaklarını ifade etti. Ziyaretin Türkiye ile Moritanya arasındaki üst düzeyde ilk resmi ziyaret olduğuna dikkat çeken Babacan, "Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Afrika ülkeleriyle de ilişkilerimiz gelişmektedir" dedi. Babacan, 10 Mart pazartesi günü başlayacak İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi'ne ilişkin de bilgi verdi. Moritanya ziyaretinin ardından Moritanya Dışişleri Bakanı ile İKÖ Zirvesi'nin yapılacağı Senegal'e gideceğini anlatan Babacan, toplantıların 10-11 Mart'ta dışişleri bakanları, 13-14 Mart'ta ise devlet ve hükümet başkanları seviyesinde yapılacağını kaydetti. Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de önümüzdeki hafta ortalarında toplantıya katılacağını bildirdi. Zirvede birçok dışişleri bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştireceğine belirten Babacan, zirvenin temel hedefinin İKÖ'nin 10 yıllık eylem planının uygulanması ve İKÖ şartının kabulü olacağını ifade etti. Mekke'de 7-8 Aralık'ta gerçekleştirilen olağanüstü İKÖ zirvesinde 10 yıllık eylem planının uygulanmasını içeren yol haritasının belirlendiğini hatırlatan Babacan, "İKÖ Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu'nun aktif desteği ile ivme kazanan bu reform sürecine ülkemiz güçlü bir şekilde destek vermeye devam edecek" dedi. Toplantılarda ayrıca Filistin ağırlıklı olmak üzere Ortadoğu meselelerin görüşüleceğini kaydeden Babacan, İslam ülkeleri arasındaki ekonomi ve teknoloji alanındaki işbirliğinin artırılması gibi konuların da ele alınacağını kaydetti. Babacan, zirvenin sonucunda ise Dekar belgesi gibi bir belgenin de kabul edilmesini beklediklerini söyledi.

Babacan, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin, "Türkiye'nin Irak ile PKK konusunda mücadele konusunda eylem planı üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu konuda biraz bilgi verir misiniz?' sorusu üzerine Babacan, "Sayın Talabani'nin bu ziyareti sırasında Türkiye ile Irak arasında çok böyle dar konuda değil, genel anlamda bir işbirliği başlatılması ele alındı. Bununla ilgili olarak belirli aralıklarla heyetler bir araya gelecek. Bu, Sayın Talabani'nin önerisiydi. Kuşkusuz biz bu öneriyi daha değerlendireceğiz. Henüz net verilmiş bir kararımız söz konusu değil. Ancak Irak ile ilişkilerimizin her cephede, her alanda geliştirmek istiyoruz" dedi. Talabani'nin çok sayıda bakanla Türkiye'ye ziyaret etmesine dikkat çeken Babacan, "Dolayısıyla biz her alanda ilişkilerimizi çok farklı noktaya getirmek istiyoruz. Bizim orada görmek istediğimiz istikrarlı, güvenliğini garanti altına almış, halkının refahının yüksek olduğu bir Irak. Biz, komşumuz ve dost ülke olan Irak'ın her alanda gelişmesini arzu ederiz ve onların bu gelişme ve kalkınma sürecinde Türkiye olarak her alanda onların yanında yer almayı arzu ederiz" diye konuştu.

(EDA-OK-Y)

Kaynak: İHA