Diş Hekimleri Odası Başkanı Güler: Ağız Kokusu Sadece Dişlerle İlgili Değil - Haberler
Haberi Paylaş

Diş Hekimleri Odası Başkanı Güler: Ağız Kokusu Sadece Dişlerle İlgili Değil

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Diş Hekimleri Odası Başkanı Güler: Ağız Kokusu Sadece Dişlerle İlgili Değil

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, sosyal ilişkileri olumsuz etkileyen ağız kokusunun sadece diş tedavisi ile ilgili olmadığını, çürük dişler kadar kronik solunum yolu rahatsızlığı ve astım hastalığının da kötü kokuya neden olabileceğini söyledi.

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, sosyal ilişkileri olumsuz etkileyen ağız kokusunun sadece diş tedavisi ile ilgili olmadığını, çürük dişler kadar kronik solunum yolu rahatsızlığı ve astım hastalığının da kötü kokuya neden olabileceğini söyledi.

Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, ağız ve diş sağlığına ilişkin değerlendirmeler yaptı. Dr. Güler, insanların diş hekimine gitmeye korktuğu algısının doğru olmadığını anlattı. Dr. Güler, şöyle devam etti:

"Yasal düzenlemeyle 'Diş hekimine çocukların gitmesi şarttır' derseniz ve çocuklar yılda bir diş hekimine gelirse, tedavi hizmetleri de ödenirse dişçi korkusu veya ücret kaygısı ortadan kalkar. Herkes rahatlıkla diş hekimine gider. Bize çok korkuyla gelen hasta 'Bu kadar da abarttığım gibi değilmiş' diyor. Bir adım atınca korkusunu yeniyor."

İnsanlara günde 2 kez diş fırçalamalarını ve yılda 2 kez diş hekimine gitmelerini önerdiklerini belirten Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, "Ağız ve diş sağlığı için fırçalamak ve düzenli diş hekimine dişlerinizi kontrol ettirmek çok önemli" diye konuştu.

"AĞIZ KOKUSU BOŞANMALARA YOL AÇAR MI?"

Ağız kokusunun sosyal ilişkileri etkileyen bir gerçek olduğunu vurgulayan Güler, şunları söyledi:

"Kötü ağız kokusu ilişkileri olumsuz etkiliyor. Ama bazılarının da dediği gibi boşanmalara yol açıyor mu bilemem. Bunu hukukçulara sormak gerek. Ağız kokusu sadece diş tedavisi ile ilgili değil. Ağız kokusu şikayetiyle bize başvuran hastalarımıza biz ağız ve diş sağlığı muayenesi yaparız. Dişler de çürük, dilde herhangi bir problem olup- olmadığına, ağız içinde herhangi bir lezyon veya iyileşmeyen bir yara olup olmadığına bakarız. Varsa, tedavi uygulanır. Bundan sonrası kulak burun boğaz veya dahiliye uzmanlarının işidir. Çünkü kişilerde kronik solunum yolu yetmezliği varsa, astım, bronşit, farenjit, larenjit ya da gastrit rahatsızlığı da ağız kokusuna neden olabilir. Yani ağız kokusunun çok sebebi vardır. Biz ağız ve diş sağlığı ile ilgili kısmına bakıyoruz."

- Adana

Diş Hekimleri Odası Başkanı Güler: Ağız Kokusu Sadece Dişlerle İlgili Değil

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title