Dilek Öcalan, TBMM Başkanlık Divanı'nda Görev Yapacak - Haberler
Haberi Paylaş

Dilek Öcalan, TBMM Başkanlık Divanı'nda Görev Yapacak

Haberler.com - Haberler | Güncel

TBMM'nin 25. dönem çalışmaları, yarın yapılacak yemin töreniyle başlayacak. Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan da Başkanlık Divanı'nda görev yapacak.

Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı'da Baykal'a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak.

TBMM'nin 25. dönem çalışmaları, yarın yapılacak yemin töreniyle başlayacak. Oturumu en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan da Başkanlık Divanı'nda görev yapacak.

BAYKAL'A 1100 TL'LİK FRAK

Baykal, görevi eski başkan Cemil Çiçek'ten devraldıktan sonra saat 14.00'te Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak ve ardından saat 15.00'te özel oturumu yönetecek. 77 yaşındaki Baykal, TBMM'nin diktirdiği frakla kürsüdeki yerini alacak. Baykal Meclis Başkanı seçilmese de ölçüler üzerine göre alındığı için frak kendisinde kalacak. Meclis, tek kullanım için pahalı olduğu eleştirilerine karşın, Baykal'ın frağını bin 100 TL'ye erkek giyiminin öncü markalarından birine diktirdi.

TBMM'DE 10 SAATLİK MESAİ

TBMM, yemin gününde ilk uzun mesaisini yapacak. 550 milletvekili teker teker kürsüye çıkıp anlaşılır şekilde, Türkçe olarak Anayasa'da yazılı milletvekili yeminini okuyacak. Bu, her vekil için yeminin 1 dakika sürdüğü hesaplandığında, hiç ara verilmese bile yaklaşık 10 saatlik bir mesai anlamına geliyor.

Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı'da Baykal'a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak. TBMM Başkanlık Divanı'da görev yapacak genç vekiller şunlar:

HDP/Tuğba Hezer-1989,
AK Parti/Fatma Gaye Güler-1988,
HDP/Dilek Öcalan-1987,
AK Parti/Abdurrahim Boynukalın- 1987,
HDP/Enise Güneyli-1986,
AK Parti/ Sena Nur Çelik-1986.

Yemin töreninin ardından Meclis Başkanı adaylarının başvuru süreci için genel kurul çalışmalarına 5 gün ara verecek. Bu sürenin sonunda Meclis Başkanlığı seçiminin ilki turu yapılacak.

Bu arada milletvekillerinin yemin günü odalarını kullanabilmeleri için dün TBMM Başkanlık Divanı salonunda parti gruplarının temsilcileri eşliğinde kura işlemi yapıldı. (Kaynak: Haber türk)

Dilek Öcalan, TBMM Başkanlık Divanı'nda Görev Yapacak
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (466)
mehmet farqinmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:Güzelliğe bakin yav allaha binlerce şükürlerler olsun sayin ocalanıda mecliste gürecez ya kızkananlar var am yapacak bisey yok zoruna gidenlere inat evet alkışlarla sayin ocalanı kürsüye davet ediyoruz
hdp li azatmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:Olun geberin lan geberinnn inadına bizler mecliste :) pu ha ha haaaaa
Tek yol devrimmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:Anlamıyorum neden sayın dilek Öcalan dan rahatsız oluyorsunuz neden bu kadar bencil davranıyorsunuz neden bu kadar Barbarlik yapiyorsunuz milletin vekili halk oyunu vermiş vekil seçmiş beğenen de beğenmeyen de olabilir ama saygısızlık yapmayın lütfen Kuvaye Milliye doğru diyorsun pek yakında sayın Abdullah Öcalan da aramızda olacak sen rahat ol
500