Ünlü gurme Vedat Milor, deniz ürünlerindeki tehlikeye dikkat çekti: Midye yemek, pil yemek gibidir

Ünlü gurme Vedat Milor, deniz ürünlerindeki tehlikeye dikkat çekti: Midye yemek, pil yemek gibidir

Demirören Haber Ajansı / Gökçe KARAKÖSE - Haberler | Sağlık

Denizlerdeki kirlilik seviyesinin artması deniz ürünlerindeki ağır metal riskini artırdı. 2007 yılında deniz ürünündeki cıvadan zehirlenen Vedat Milor ise yaşadıklarını anlatarak "Midye yemek, pil yemek gibidir. Kendinizde yavaşlık, dengesizlik, karıncalanma hissediyorsanız doktora görünüp ağır metal testi yaptırın" dedi.

Omega-3 ve proteinden zengin, sofraları süsleyen deniz ürünlerinden bazıları vücuda verdiği yararın yanında zarar da veriyor. Denizlerdeki kirliliğin artması, ürünlerinde de ağır metal oluşumunu tetikliyor.

Tenis oynarken kendinde yavaşlama, ayaklarında karıncalanma ve dengesizlik hissettiğini belirten yemek eleştirmeni Vedat Milor de 2007 yılında cıva zehirlenmesi yaşadı. Ellerinin titremesinin cıva zehirlenmesinden kaynaklandığını tahmin ettiğini dile getiren Milor, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı:

Ünlü gurme Vedat Milor, deniz ürünlerindeki tehlikeye dikkat çekti: Midye yemek, pil yemek gibidir

"VÜCUTTAN TAMAMEN ÇIKMIYOR, KALICI HASAR BIRAKABİLİR"

"Zamanında iyi tenis oynardım ama birden koşarken yalpalamaya başladım. Bir yavaşlık ve dengesizlik söz konusuydu. Ayak parmaklarımda garip hisler belirmeye başladı. Durup dururken acıyordu, katılaşıyordu, kaşınıyordu ve karıncalanıyordu. Kendi doktorum önce şeker hastalığından şüphelendi, onun testi yapıldı ama bir şey çıkmadı. Nörologa göründüm ve ağır metal testi yaptırdım. Cıva ve arsenik çıktı. Cıva denizden, arsenik ise pestisitlerden, meyve ve sebzelerden gelir. Cıva özellikle bağışıklık sistemini etkiliyor ve belli bir eşiği geçince beyni de etkiliyor. Napolyon'un cıva zehirlenmesinden öldüğü söylenir. Özellikle midyede çok oluyor. Bir Türk doktoru 'midye yiyeceğine, pil kemir daha iyi' demişti. Bunu bilmiyordum. Vücuttan tamamen çıkmıyor, kalıcı hasarları olabiliyor

"DENGESİZLİK, KARINCALANMA HİSSEDİYORSANIZ AĞIR METAL TESTİ TAPTIRIN"

Bir süre deniz ürünü hiç yemedim. Hastalığım tam normale inmedi ama kabul edilebilir seviyelerde kaldı. Yurt dışında tarım bakanlıkları hangi deniz ürünlerinde ne kadar cıva olduğunu açıklıyor. Küçük balıklarda yok. Balıklar cıvadan zehirlenince kaskatı kesiliyor, onları avlamak daha kolay oluyor. Biz de onları yiyoruz. Kuruntu yapmayın ancak kendinizde yavaşlık, dengesizlik, karıncalanma hissediyorsanız o zaman doktora görünüp ağır metal testi yaptırmakta fayda var"

Ünlü gurme Vedat Milor, deniz ürünlerindeki tehlikeye dikkat çekti: Midye yemek, pil yemek gibidir

"DENİZDEKİ 1 BİRİM CIVA, BALIKTA 100 BİRİM OLARAK BİRİKİYOR"

Cıvanın inorganik bir madde olup deniz içindeki bakteriler ve mikroorganizmalar tarafından metil hale geldiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan ise "Asıl zehirli olan metil cıva. Balıklarda, diğer kabuklu canlılarda olan metil cıvadır. Denizde 1 birim cıva varsa 100 birime yakın cıva balıkta birikebiliyor" dedi.

"BÜYÜK BALIKLAR VE MİDYEYE DİKKAT"

Cıvadan uzun yaşayan büyük balıkların daha fazla etkilendiğini dile getiren Doğan, "Kılıç balığı 20 yıl, ton balığı da 5 yıla kadar yaşayabiliyor. Bunlarda biyokonsantrasyon dediğimiz bir sistem var. Balığın vücudunda bu cıva birikiyor. Dip balıklarında tehlike daha fazla ama yüzey balıkları ve hamsi, istavrit gibi küçük balıklarda tehlike daha az. Haftada 1 kere büyük balık tükettiğinizde problem yaşamayabilirsiniz. Yapmamız gereken haftada en fazla 1-2 kez balık tüketmektir. Biz kabuklu canlıları sindirim sistemiyle birlikte tükettiğimiz için onların iç organlarında cıva birikmesi daha fazla olabiliyor. İstiridye ve midye buna örnek verilebilir ama yengeçte çok fazla yok" diye konuştu.

Ünlü gurme Vedat Milor, deniz ürünlerindeki tehlikeye dikkat çekti: Midye yemek, pil yemek gibidir

"NÖROLOJİK HASTALIKLARI TETİKLİYOR"

Günlük olarak 0,05 miligramdan fazla cıva alındığında hastalıkların belirti vereceğini ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Fazla tüketildiğinde, karaciğerimizde, böbreklerimizde, beynimizde birikmeye neden oluyor. Daha sonrasında bunun toksik etkilerini görmeye başlıyoruz. Sinir sisteminde problemler çıkmaya başlıyor. Böbrek ve karaciğerde hasarlara neden oluyor. Bunu engellemek adına yapılması gereken daha küçük balıklara yönelmektir. Hamile ve emziren kadınların da çok dikkat etmesi lazım. 3-6 yaş arasındaki çocuklarda da nörolojik problemlere neden olabiliyor"Ünlü gurme Vedat Milor, deniz ürünlerindeki tehlikeye dikkat çekti: Midye yemek, pil yemek gibidir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gökçe KARAKÖSE

Haber Yorumları (7)
GUZEL DİNİMİZ İSLAM: Diyanetin fetvasinda Hanefi mezhebi icin "...balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35)." denmektedir. Mekruh ve harama bulasmamak lazim. Nedeni de haberde acikca yaziyor. Her seyi yiyip icersen basin beladan kurtulmaz.
ALİ OKKA: Bu obur adam doktor muymuş?
FARK: Adam bizim gurme olmamizi istemiyor. Herseyi tek yiyip icmek icin. Saka saka adam hakli.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title