Haberler

Defne Joy Foster'ın Ölümüne İlişkin Davada Karar

Sunucu Defne Joy Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği gazeteci Ahmet Altan'ın oğlu Halit Kerem Altan, "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Sunucu Defne Joy Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği gazeteci Ahmet Altan'ın oğlu Halit Kerem Altan, "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Anadolu Adalet Sarayı 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Kerem Altan katılmazken, Defne Joy Foster'in annesi Hatice Foster ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Hatice Foster'ın avukatı Ersan Taştekin, Defne Joy Foster'ın ölümüne Kerem Altan'ın sebebiyet verdiğini savunarak, Altan'ın rahatsızlıktan 2,5 saat sonra yardım merkezini arayarak, ambulans talep ettiğini söyledi.

Defne Joy Foster'ın eşi İlker Yasin Solmaz'ın avukatı Ayşegül Mermer, Altan'ın yardım ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirterek, ölüme sebep olduğunu savundu.

Hatice Foster, "Kızımın ölümüne sebep olmuştur. Şiddetle cezalandırılmasını talep ederim" dedi.

Altan'ın avukatı Veysel Ok, Foster'ın herkes tarafından medya kanalı ile tanınan bir kişi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hareketli ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bir görünüş göstermektedir. Müvekkilim tarafından maktulün rahatsızlığının ve hastalığının bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle kendinden geçmesi durumunda müvekkilim tarafından maktulün bu durumu alkol koması olarak nitelendirilmiş ve buna göre yardım almaya çalışılmış, bundan da sonuç alınamayınca ambulansı aramıştır. Üzerine atılı suç kasten işlenen bir suç değildir. Beraatine karar verilmesini istiyoruz."

Bu sırada tekrar söz alan Hatice Foster, "Yüreğim yanıyor, evlat kaybettim. 2,5 saat sonra mı ambulansı arıyor?" ifadelerini kullandı.

Suç vasfı değişti

Davayı bitirdiğini açıklayan mahkeme hakimi, her ne kadar sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 98/2. maddesindeki "yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle kişinin ölmesi" suçundan dava açılmış olsa da tüm dosya kapsamına göre suç vasfının değiştiğini bildirdi.

Kerem Altan'ı bu kapsamda TCK'nın 98/1. maddesindeki "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın failin geleceği üzerindeki etkisini de dikkate alarak, cezayı 2 ay 15 güne indirdi.

Mahkeme, Altan'ın daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olmadığı ve yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluştuğundan hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Olayın geçmişi

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Caddebostan'daki Kerem Altan'a ait evde 2 Şubat 2011'de hayatını kaybeden Defne Joy Foster'ın ölümüyle ilgili Altan'ın herhangi bir kusuru olmadığı gerekçesiyle "takipsizlik" kararı vermişti.

Foster ailesinin itirazı Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce de reddedilince ailenin avukatı Ayşegül Mermer, kanun yararına bozma yoluna başvurmuş, dosyayı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, soruşturmada hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğine hükmetmişti. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Kerem Altan hakkında delillerin toplanması ve incelenmesine karar vererek, takipsizlik kararını bozmuştu.

Dairenin kararında, soruşturmanın eksik yapıldığı ve evde bulunan sigara izmaritlerinde DNA'ları tespit edilen biri kadın iki kişinin kimlikleri ile Foster'ın iç çamaşırında bulunan ve Altan'a ait olmayan spermin kime ait olduğunun tespit edilemediği aktarılarak, Foster'ın fenalaşmasına rağmen yaklaşık iki saat geçtiği, ambulans çağırmak yerine dışarıya çıkarak yardım arandığı ve ihmal sonucu Foster'ın öldüğü belirtilmişti.

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin kararı doğrultusunda, Altan hakkında "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Anadolu Adalet Sarayı Defne Joy Foster Ahmet Altan Yargıtay Politika Güncel Haberler

Papua Yeni Gine'de 2 binden fazla insan toprak altında kaldı

Papua Yeni Gine'de 2 binden fazla insan toprak altında kaldı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a salvolar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a salvolar

Rus askeri yetkili: Estonya'daki Narva, Letonya'daki Daugavpils ve Litvanya'daki Klaipeda'yı işgal etmeliyiz

Rus askeri yetkili: Estonya'daki Narva, Letonya'daki Daugavpils ve Litvanya'daki Klaipeda'yı işgal etmeliyiz

Bakmadan Geçme

LGS SINAV GİRİŞ YERİ SORGULAMA EKRANI 2024! #9997 LGS sınav yeri nereden öğrenilir? LGS ne zaman? Survivor 2. eleme adayları kim oldu? 27 Mayıs Survivor'da potaya kim girdi? Yiğit Kirazcı, Kızılcık Şerbeti'nden ayrılıyor mu? Yiğit Kirazcı diziden neden ayrılıyor, ne oldu? Karadeniz bölgesinde neden heyelan olur? Heyelan afetine karşı hangi önlemler alınabilir? Milletler Ligi 2. hafta maçları hangi tarihlerde oynanacak? Filenin Sultanları 2. Hafta maçları ne zaman? Filistin'e yardim ulaşıyor mu? Gazze'ye insani yardım ulaşıyor mu? GALATASARAY ŞAMPİYONLUK KUTLAMASI BİLET FİYATI NE KADAR? #127942 Galatasaray kupa töreni ne zaman, nerede? #9917 İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024! İstanbul baraj doluluk seviyesi nedir? Güncel baraj doluluk oranı! YİĞİT AKÜ (YIGIT) ne zaman halka arz olacak? Yiğit Akü kaç lot dağıtacak? Çocuk istismarını önlemek için neler yapılabilir? Çocuğun fiziksel istismara uğradığı nasıl anlaşılır? SÜPER KUPA FİNAL MAÇI NE ZAMAN 2024? #129349 Galatasaray Beşiktaş Süper Kupa Final tarihi açıklandı mı, ne zaman? #9917 Seda Üren kimdir? Seda Üren kaç yaşında, nereli? Seda Üren biyografisi! 27 Mayıs Pazartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! 27 Mayıs burç yorumları nedir? Öğretmenden 6 kız öğrenciye taciz! Olay ne, nerede oldu? Öğretmen ceza aldı mı? Selçuk Pehlivanoğlu kimdir? NOW Çalar Saat konuğu Selçuk Pehlivanoğlu kaç yaşında, nereli? Selçuk Pehlivanoğlu biyografisi!
'Fenerbahçe şampiyon olacak' diyen astrolog, canlı yayın açıp ana avrat küfretti

"Fenerbahçe şampiyon olacak" diyen astrolog, canlı yayın açıp ana avrat küfretti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title