Darüşşafaka Robot Kulübü'ne İnovasyon Haftası'nda Büyük Onur - Haberler
Haberi Paylaş

Darüşşafaka Robot Kulübü'ne İnovasyon Haftası'nda Büyük Onur

Bültenler - Haberler | Güncel
Darüşşafaka Robot Kulübü'ne İnovasyon Haftası'nda Büyük Onur

Bugüne kadar kazandığı 20'ye yakın ödülle Türkiye'nin göğsünü kabartan Darüşşafaka Robot Kulübü, yurt dışında elde ettiği başarılarla Türkiye İnovasyon Haftası'nda yerini aldı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD'de katıldığı First Robotics Competition'da tarihi bir başarıya imza atarak "Engineering Inspiration Award" ödülünün sahibi olan "Sultans of Türkiye" üyelerine, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından 'Şampiyonluk Kupası' takdim edildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen ve her yıl inovasyona gönül veren binlerce katılımcıyı bir araya getiren Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul'da düzenlendi. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, başarılarıyla Türkiye'nin göğsünü kabartan Darüşşafaka Robot Kulübü de yerini aldı. Türkiye'nin ilk robot kulübü unvanının sahibi olan ve bugüne kadar ülkemize yurt dışında 20'ye yakın ödül kazandıran "Sultans Of Türkiye" geçtiğimiz günlerde ABD'de katıldığı First Robotics Competition'da tarihi bir başarıya imza atarak, Houston'da düzenlenen büyük finallerde, "Engineering Inspiration Award" ödülünün sahibi olmuştu.

İNOVATİM ÖĞRENCİLERE MENTORLUK YAPACAK

"Sultans Of Türkiye" ekibinin üyelerini sahneye davet ederek, bugüne kadarki başarıları nedeniyle kendilerini tebrik eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Darüşşafaka Robot Kulübü üyelerine Şampiyonluk Kupası'nı takdim etti. Organizasyon kapsamında TİM Başkanı İsmail Gülle de İnovaTim'in Darüşşafa Robot Kulübü'ne bir yıl boyunca mentorluk yapacağını müjdeledi.

TÜRKİYE'DE BİR İLKİ BAŞARDI

Dünyada robotik alanındaki en önemli organizasyonlar arasında yer alan ve her yıl binlerce öğrenciyi ABD'de buluşturan First Robotics Competition finalleri geçtiğimiz günlerde Houston'da düzenlendi. 40 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin robotik alanındaki yeteneklerini sergilediği yarışmaya katılan Darüşşafaka Robot Kulübü "Sultans of Türkiye" burada kazandığı tarihi başarıyla Türkiye'nin göğsünü kabarttı. Yüksek mühendislik ve robotik başarılarıyla "Engineering Inspiration Award" ödülünün sahibi olan Darüşşafaka Robot Kulübü, bu ödülü Türkiye'ye getiren ilk takım oldu.

KATILIM ÜCRETİNİ NASA KARŞILAYACAK

Türkiye'nin ilk robot kulübü unvanının sahibi olan ve bu yıl kuruluşunun 10'uncu yılını kutlayan "Sultans of Türkiye" bu başarıyla birlikte gelecek yıl hiçbir elemeye katılmadan Houston'daki büyük finallere gitmeye hak kazandı. Dünya finallerinde ilk kez bir Türk takımının aldığı bu ödül sonucunda, Darüşşafaka Robot Kulübü'nün gelecek yıl yarışmaya katılım bedelinin tamamını da Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA karşılayacak.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500