CWUR Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesini Sıraladı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

CWUR Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesini Sıraladı

Hürriyet - Haberler | Ekonomi
CWUR Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesini Sıraladı

'Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi 2016' sıralamasında Türkiye'den 10 üniversite yer aldı. En iyi dereceyi 525'inci sırayla ODTÜ yaparken, ilk 500'e hiçbir Türk üniversitesi giremedi.

The Center for World University Rankings (CWUR) 'Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi 2016' sıralamasını yayınladı. Türkiye'den en iyi dereceyi 525'inci sıra ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi elde ederken, dünyanın en iyisi ise tüm kriterlerde tam puan alan Harvard oldu. Türkiye'den hiçbir üniversite ilk 500'e giremedi.

DÜNYADA 25 BİN ÜNİVERSİTEYİ ANALİZ EDEREK İLK BİNİ BELİRLEDİ

CWUR, dünyada 25 bin yükseköğretim kurumunu analiz ederek en iyi ilk 1000'i belirledi. Kuruluş, üniversiteleri eğitim kalitesi, mezun istihdamı, öğretim elemanı kalitesi, yayın, araştırma etkisi, atıf ve alınan patentler gibi kriterlere göre sıraladı. Türkiye'den 10 üniversitenin yer aldığı listede ODTÜ 525, İstanbul 652 ve Hacettepe 668'inci oldu. Orta Doğu Teknik, İstanbul, Hacettepe ve Gazi üniversiteleri 2016'da geçen yıla göre sıra kaybederken, İstanbul Teknik, Ankara, Ege, Boğaziçi ve Bilkent üniversiteleri daha iyi bir konum elde etti. Dokuz Eylül Üniversitesi ise sırasını korudu. Sıralamada 2015 listesinde olduğu gibi ilk sırada Harvard Üniversitesi yer aldı. Stanford Üniversitesi ikinci ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ise üçüncü oldu.

TÜRKİYE 10 ÜNİVERSİTE İLE TEMSİL EDİLDİ

Türkiye 2016 sıralamasında geçen yıl olduğu gibi 10 üniversite ile temsil edildi. Türkiye bu sayı ile birçok Avrupa ülkesini geride bırakmasına rağmen, ilk 500'e hiçbir üniversitesini sokamadı. ODTÜ geçen yılki 470'inci sırasını kaybederek 525'e, İstanbul 623'ten 652'ye, Hacettepe 634'ten 668'e geriledi. İstanbul Teknik 700, Ankara 720, Ege 761, Boğaziçi 813, Bilkent 828, Gazi 857 ve Dokuz Eylül Üniversitesi ise 954'üncü oldu.

ABD AÇIK ARA LİDER

Sıralamada ABD 224 üniversite ile temsil edilerek, en iyi performans gösteren ülke konumuna yerleşirken, 90 yükseköğretim kurumu ile Çin ikinci oldu. Birleşik Krallık ise listeye 65 üniversite sokarak Avrupa'da lider, dünyada ise üçüncü sırada yer aldı. Listede ilk 10'da ABD sekiz yükseköğretim kurumu ile temsil edilirken, Birleşik Krallık'tan ise Cambridge ve Oxford dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasına girdi.

AVRUPA'NIN EN İYİSİ CAMBRIDGE

CWUR, 'Dünyanın En İyi 1000 Üniversiteleri 2016' sıralamasında bölgesel kırılımlara göre de en iyileri belirledi. Avrupa'nın en iyisi Cambridge seçilirken, Oxford ikinci, ETH Zürih üçüncü, University College London dördüncü ve Imperial College London ise beşinci oldu. Kıtada Birleşik Krallık haricinde ilk 5'te sadece İsviçre temsil edildi.

ASYA'DA JAPONYA RÜZGARI

Asya ve Okyanusya bölgelerinde ise Japonya ve Güney Kore'nin üstünlüğü dikkat çekti. Tokyo Üniversitesi ilk sırayı kimseye bırakmadı. Onu diğer bir Japon üniversitesi Kyoto takip etti. Üçüncü sırada ise Güney Kore'den Seul Ulusal Üniversitesi yer aldı. İsrail'den Kudüs İbrani Üniversitesi dördüncü ve Keio Üniversitesi ise beşinci oldu.

Hürriyet - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (5)
hafizenur özpeker:din kul ile allah arasına bırakılır her yere sokulmazsa ilim bilime yönelir disiplin program yapılır ise türkiyede üniversiteler sıçrama yapacaktır. huzur sağlanırsa devletin başındakiler ortamı germezse her şeye burnunu sokmaz kendi işlerine bakarsa mutlaka başarı gelecektir
Türkiye Vatandaşı Orta Asyalı:odtü türk üniversitesi mi :) gevur aklı orada başlıyor. AKİL GEVURLARI AVRUPA ODTÜ DE SEÇER. ORADAN MEVKİYE GETİRİR . ODTÜ GEVURDUR. GEVUR ! . BENCE İLK 500 DE ORDU ÜNİVERSİTESİ OLMALI GENİŞ BİR KAMPÜSE SAHİP . HER İLÇEDE ÜNİVERSİTE VAR MESELA . COK GÜZEL BİR ŞEY. HEM BU SİYASETLER KİRACI DA CIKIYOR. BİZİM DERDİMİZ OKUL DEGİL BÖLGEYİ KALKINDIRMAK :)
devrimci:ilk 500 de hiçbir üniversitenin olmaması tam bir rezalettir.
500