Çorum Olaylarında Hayatını Kaybedenler Anıldı
Haberler » Güncel » Çorum Olaylarında Hayatını Kaybedenler Anıldı - Haberler

Çorum Olaylarında Hayatını Kaybedenler Anıldı

Çorum olaylarında hayatını kaybedenler anıldıÇORUM - 1980 yılında yaşanan Çorum olaylarında hayatını kaybedenler anıldı.

olaylarında hayatını kaybedenler anıldı


ÇORUM - 1980 yılında yaşanan Çorum olaylarında hayatını kaybedenler anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür ve Eğitim Vakfı Çorum Şubesi önünden meydanına kadar yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe CHP milletvekili Ali Akyıldız, HDP İstanbul milletvekili Erdal Aytaş, HDP PM Üyesi Ali Kenanoğlu, Türkiye ve Avrupa'daki Alevi Birlikleri ve Federasyonlarının temsilcileri, CHP, KESK üyelerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Anma komitesi adına bir konuşma yapan Av. Sadık Eral, baskıyla, zulümle kendilerini korkutarak başka topraklara sürgün edeceğini sananlara seslendiğini belirterek, "Herkes bilmelidir ki biz bu toprakların kopmaz parçasıyız. Kürdü ile Türkü ile, Alevisi'yle, Sünnisi'yle biz bu toprakların asli unsurlarıyız. Biz doğuda Doicle Fırat, batı da Sakarya'yız, biz Erciyes'in, Toroslarız, Tanrı dağıyız.biz bu topraklarda doğduk bu topraklarda öleceğiz. Kürdü ile Türkü ile, Alevisi'yle, Sünnisi'yle acılarımızda aynı ağıtları yaktık. Aynı türküleri söyledik. Aynı halaylar çektik. Kuva-i Milliye'de emperyalizme karşı omuz omuza yan yana mücadele ettik. Bizi birbirimize düşman etmek isteyenlere inat bir daha bu oyuna gelemyeceğiz. Bir daha Sivas'ı yatrımyacağız. Maraş'ta katliam yaptırmayacağız. Çorum'da bu tezgahı oyuna koydurmayacağız" dedi.

Anma etkinlikleri yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Çorum Olaylarında Hayatını Kaybedenler Anıldı

Manşet

Haberler

Genel

Son Dakika Haberleri