Çocuğunuz İçin Bu Renkleri Seçin!

Çocuğunuz İçin Bu Renkleri Seçin!

Gelişme çağındaki çocuklar için renklerin önemi büyük. İşte çocuk odalarında kullanılması gereken renkler.

Çocuğunuz İçin Bu Renkleri Seçin!

Yapılan çalışmalar renklerin sinir sistemi üzerinde doğrudan etkili olduğunu gösteriyor. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için renkler önemli imgeler arasında yer alıyor.

İşte çocukların dünyasında renklerin önemi ve uzmanlara göre çocukların alanlarında kullanılması gereken tonlar...

Sarının büyüsü

Renkler ve Psikoloji üzerine çalışmalarda bulunan Uzman Psikolog Ayben Ertem, sarının çocuk odalarında çok yoğun olarak kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalara göre, odasında sarı renklerin yoğun olduğu bebekler, daha az ağlıyor.

İdeal çocuk odaları

Kırmızı, mavi ve sarının birbirleriyle uyumlu kullanımı ise, bir erkek çocuğu odası için ideal olacak görülüyor.

Öte yandan yeşiller, eflatunlar ve yine açık mavi ve açık sarının yeşil ile uyumlu kullanımı kız çocukları için uygun renkler arasında yer alıyor.

Hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bulunduğu ortamlarda ise yoğun kırmızı kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor, çünkü kırmızının hiperaktiviteyi tetikleyici bir özelliği var.

Pembe tonları

Pembe ise enerjiyi boşaltan ve sakinlik veren bir renk olarak algılanıyor. Amerika'da bazı hapishanelerde ya da psikiyatrik hastanelerde renk terapisi uygulanırken, şiddet uygulayan suçluların bulunduğu hücreler ya da sakinleşmesi gereken hastaların odaları pembeye boyanıyor.

Mor tonları

Mor ve tonları ise yine sakinlik ve dinginlik veren renkler arasında yer alıyor. Yatak odalarında belirli bir ölçüde kullanımı rahat uykuya geçmeyi sağlıyor.

Kırmızı ve turuncu tonları

İştahsız çocuklar için ise kırmızı ve turuncu tonları çabuk ve hızlı yemek yemeği ve bir an evvel kalkmayı sağlayabiliyor. Özellikle turuncu rengi, dozunda kullanılırsa yemek odalarında sosyalleşmeyi ve sohbet etmeyi sağlatan bir renk olarak dikkat çekebilir.

Mavi tonları

Mavi rengin ise iştahı bastırdığına ve nabzı düşürdüğüne yönelik çalışmalar var. Dolayısıyla mavi ve tonları kilo sorunu olanların mutfakta kullanacağı renkler olabilir. Buzdolabına asılan mavi magnetler yine obezite riski altındaki çocukları buzdolabından uzak tutabilir.