Çin'de büyük firar! Tayvan Boğazı'nı küçük bir lastik botla geçti

Çin'de büyük firar! Tayvan Boğazı'nı küçük bir lastik botla geçti

Çin'de büyük firar! Tayvan Boğazı'nı küçük bir lastik botla geçti
Anadolu Ajansı / Büşra Selvi Öğütcen - Haberler | Dünya

Çin'de özgürlük ve demokrasi yanlısı bir kişi göç yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Soruşturma sırasında kaçan şahıs, liman açıklarına geldi. Küçük bir lastik bot bulan şahıs, Tayvan Boğazı'nı bununla geçerek herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Tayvanlı emniyet görevlisi Shih Chun-hsu, soyadı Zhou olan şahsın kaçtığını ve 30 Nisan gecesi Taichung kenti limanı açıklarında bulunduğunu dile getirdi. Söz konusu kaçağın, özgürlük ve demokrasi arayışında olduğuna vurgu yapan emniyet yetkilisi, kaçak kişinin Çin'in doğusunda yer alan Fujian eyaletinden küçük lastik botla yola çıkıp 90 litre yakıtla 80 kilometreyi geçtiğini söyledi.

ULUSAL GÜVENLİĞİ İHLAL ETTİĞİ İÇİN SORUŞTURMA

Tayvan Emniyeti'nin açıklamasına göre, askerileştirilmiş Tayvan Boğazı'nı geçerek Çin'den kaçan Zhou, önceki gün gözaltına alındı. Kanun kaçağı olup olmadığı henüz belli olmayan firari Zhou'nun hakkında Tayvan'ın ulusal güvenliğini ve göç yasalarını ihlal ettiği için soruşturma başlatıldı. Zhou'nun, Çin ile egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan arasındaki boğazı geçerek tarafların donanmalarına yakalanmaması gözden kaçmadı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Büşra Selvi Öğütcen

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title