CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça Açıklaması

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Lozan özgürlük ve bağımsızlığımızın tescil ettirildiği bir anlaşmadır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, "Lozan özgürlük ve bağımsızlığımızın tescil ettirildiği bir anlaşmadır" dedi.

Havutça, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan ile ilgili sözlerini değerlendirdi. Havutça, Cumhurbaşkanı'nın 15 Temmuz'dan bir hafta sonra "Lozan Türkiye'nin tapusudur" dediğini hatırlatarak, "Dün de şaşırtıcı şekilde 'Lozan zafer miymiş, neyin zaferiymiş' şeklindeki tutumu ve durumu, mezarlıktan gece korkan, bağırarak şarkı söyleyen çocukların durumuna benziyor. Bir defa tarih bilgisi Cumhurbaşkanı danışmanlarının olmazsa olmazıdır. Lozan Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçekten tapusudur. Lozan, Sevr haritasının yırtılmasıdır, Türkiye'ye dayatılan, Türkiye'yi köleleştirmek isteyen, Türk vatanının bölünmesini, parçalanmasını isteyen, Sevr haritasının yırtılıp, Türkiye'nin uluslararası alanda kendini kanıtladığı, çağdaş cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir anlaşmadır. Lozan birinci İnönü Zaferi'dir, ikinci İnönü Zaferi'dir, Dumlupınar Zaferi'dir, Lozan Kocatepe'dir, Lozan İzmir'de Yunan askerinin denize dökülmesidir. Lozan özgürlük ve bağımsızlığımızın tescil ettirildiği bir anlaşmadır" dedi.

15 Temmuz günü Meclise yedi bomba atıldığını söyleyen Havutça, "O gece yedi bombayı kim attı, bunların sorumluları kim? Önce bu sorunun cevabını versinler. Yarın Genelkurmay Başkanı utanmadan, sıkılmadan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gelecek. Sen o gece rehin alınmışsın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) başkomutanı olarak, Meclisi yedi defa bombalanmış TBMM'nin baş sorumlusu sensin. Sen hangi yüzle Meclis'e geleceksin? Gelmesin. Derhal onuru varsa, bu millete karşı saygısı varsa derhal istifa etsin. Sayın Cumhurbaşkanı'nın da göreve davet ediyoruz. Siz o gece, TBMM milli iradenin kabesi olan TBMM'ye yedi bomba atılırken senin Genelkurmay Başkan'ın rehindi, kuvvet komutanların neredeydi? Lozan'la uğraşmayın, önce gelin 15 Temmuz gecesi TSK'nın uçaklarıyla bomba atan hainleri, alçakları bulun" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Kaynak: İHA