Ceren Damar'ın katilini savunan avukat skandal sözleri nedeniyle disipline sevk edildi

Ceren Damar'ın katilini savunan avukat skandal sözleri nedeniyle disipline sevk edildi

29.09.2020 07:47 | Son Güncelleme: 29.09.2020 09:12

Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Ceren Damar'ı öldüren Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak, Damar için söylediği "15 Temmuz'da darbe lehine tweet attı" ve "müvekkilime cinsel saldırıda bulundu" sözlerinin ardından baro tarafından disipline sevk edildi.

Ankara Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, akademisyen Ceren Damar cinayeti davasında sanık avukatlığını yapan Vahit Bıçak'ın davaya ilişkin bazı beyanları nedeniyle hakkında 'disiplin kovuşturması açılmasına' karar verdi. Vahit Bıçak, yargılama esnasında Ceren Damar'ın 15 Temmuz'da darbe lehine tweet attığını söylemiş ve yine Damar'ın müvekkiline cinsel saldırıda bulunduğunu savunmuştu.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 2 Ocak 2019'da canice öldürülmüştü. Hikmet'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Sanık avukatı Vahit Bıçak'ın yargılama boyunca yaptığı açıklamalar, kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

SAVUNMASI İSTENDİ

Damar Ailesi'nin avukatlığını üstlenen Doğan Erkan, Kocaeli Baro Başkanlığı, Bıçak hakkında disiplin soruşturması açılması için şikâyette bulundu. Şikâyet, Ankara Barosu'nun Bıçak hakkında resen açtığı soruşturma dosyasıyla birleştirildi. Başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, Bıçak'tan savunma istedi.

MAKALE GÖNDEREREK KENDİSİNİ SAVUNDU

Bıçak da "tarafına gönderilen Twitter paylaşımları avukatlık disiplin mevzuatını hangi normlarını ihlal ettiğinin ve hakkındaki ithamın ne olduğunun bildirilmemesinin hukuka uygun olmadığı bu yüzden savunma hakkının kullanmasının mümkün olmadığı yönünde" dilekçe verdi. Avukat Bıçak, sunduğu dilekçenin ekinde 1998 yılında bir dergide yayımladığı anlaşılan 'Kadının Cinsel İradesinin Eşine Karşı Korunması: Irza Geçme Suçu' başlıklı makalesinin bir örneğini de sundu.

"ÜN KAZANMAK İÇİN YAPTI"

Disiplin Kurulu, yaptığı incelemenin ardından Bıçak hakkında "disiplin kovuşturması açılmasına" karar verdi. Oybirliği ile verilen kararda şöyle denildi: "Anılan paylaşımların, şikâyet edilen avukatın yaptığı işi ön plana çıkarma, ün kazanma ve iş sağlama amaçlı olduğu, bunun yanında avukatlık mesleğinin itibarını koruma, kamunun mesleğe inancını ve güvenini sağlama, hukukla ve yasalarla ilgisiz açıklamalardan kaçınma, iddia ve savunmanın hukuki yönüyle ilgili olma gereklerine de uygun düşmediği; dolasıyla şikayet konusu iddiaların bir bütün halinde kovuşturmayı gerektirir nitelikte olduğu sonuç ve kanaatine varılmıştır. Şikâyet edilen avukat hakkında disiplin kovuşturması açılmasına karar verilmesi gerekmiştir."

MAHKEME GİBİ ÇALIŞIYOR

Disiplin mahkemesi gibi çalışan Disiplin Kurulu Başkanlığı önümüzdeki günlerde, duruşma açarak, avukat Bıçak'ın savunmasını ve Damar ailesinin avukatlarının şikâyetlerini dinleyecek. Disiplin Kurulu yapacağı incelemenin ardından Bıçak hakkında kararını verecek. Disiplin kurulu Bıçak'ı suçlu bulması halinde hakkında uyarma, kınama, meslekten çıkarma gibi cezalara hükmedebilecek.

NE OLMUŞTU?

Sanık avukatı Vahit Bıçak müvekkilini savunmak isterken gösterdiği tavır ve kullandığı üslup ile büyük tepki çekti. Merhume Ceren Damar Şenel'e karşı iftiraya varan sözler sarf eden Bıçak, Şenel'in 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin lehine tweet attığını belirtti.

"CEREN, CİNSEL SALDIRILARDA BULUNDU"

Bıçak ayrıca, Şenel'i cinsel saldırıda bulunmakla suçladı. Avukat Vahit Bıçak, "Sanık maktulenin cinsel taleplerine boyun eğmek zorunda kalmıştır" diyerek müvekkilinin cinsel saldırıdan mağdur olduğunu ifade etti. Bıçak ayrıca, "Maktulenin doymak bilmeyen arzu ve hırslarına karşı sanık, psikolojik bunalıma girmiş, tedavi görmüştür. Ceren Damar şu an hayatta olsaydı cinsel saldırıdan yargılanacaktı" sözleriyle büyük tepki çekti.

'DAMAT' SÖZLERİ SONRASI SALONDA TEPKİ SESLERİ

Sanık avukatının sözleri üzerine maktulenin babası Mustafa Damar, "Müvekkilini damat olarak al o zaman" diyerek avukata tepki gösterdi. Acılı babanın sözleri üzerine avukat, "Siz almışsınız zaten" yanıtını verince salonda sesler yükseldi.

Ceren Damar'ın katilini savunan avukat skandal sözleri nedeniyle disipline sevk edildi
Haber Yorumları (12)
EYL: birde o kadar başarıları var...işte okumakla adam olunuyor,ama insan maalesef olunmuyor..o ayrı bir zanaat...
FATMA AKÇAY: Bir avukatın ağzına mahalle ağzı hiç yakışıyor mu. Yani savunmayım da nasıl olursa olsun. At çamuru izi kalsın. Nasıl olsa karşı taraf ölmüş kendini savunamıyor. Allah vicdan versin. Adalet yerini bulsun. Gerçek adaleti istiyoruz
ABDÜLAZİZ HÜSEYİN: Avukat suretinde nasipsiz Allahtan bul inşallah .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ceren Damar'ın katilini savunan avukat skandal sözleri nedeniyle disipline sevk edildi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 15:36:35. #1.14#
title