'Cep Herkülü' Naim Süleymanoğlu'nun Hayatı

Halterde Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Olan Milli Sporcu Naim Süleymanoğlu'nun Hayatı 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın Resmi İnternet Sitesinde Geniş Şekilde Yer Aldı.

'Cep Herkülü' Naim Süleymanoğlu'nun Hayatı

Halterde Dünya ve olimpiyat şampiyonu olan milli sporcu Naim Süleymanoğlu'nun hayatı 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın resmi internet sitesinde geniş şekilde yer aldı.

Çin'in başkenti Pekin'de 2008 yılında yapılacak yaz olimpiyat oyunlarının resmi internet sitesinde yer alan "ünlüler meydanı" adlı bölümde “Cep Herkülü” başlığıyla yer alan haberde, Naim Süleymanoğlu'nun hayatı ve başarılarıyla ilgili bir yazıya yer verildi.

Naim Süleymanoglu'nun katıldığı olimpiyat oyunları'nı Seul 1988, Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sidney 2000 olarak sıralayan internet sitesi, milli haltercinin bu olimpiyatlarda 3 altın madalya kazandığı, Dünya Şampiyonaları'nda ise 7 altın ve 1 gümüş madalya ile tüm zamanların en başarılı sporcularından biri olduğuna dikkat çekti.

Naim Süleymanoğlu'nun Türk ailesinin yaşadığı Bulgaristan'da doğduğunu belirten internet sitesi, milli halterciyle ilgili şu ifadelere yer verdi:

"1.47 metre boyu ve halterdeki yeteneğiyle çok küçük yaşta dikkatleri çabucak üzerine çekmeyi başardı. Süleymanoğlu, ilk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı. 1984 yılında henüz 16 yaşındayken silkme ve koparmada vucüt ağırlığının 3 katını kaldıran 2. sporcu olarak tarihe geçti. 1984 Olimpiyatlarını Bulgaristan boykot ettiği için buraya katılamadı. Kısa bir süre sonra Süleymanoğlu, kendi kategorisinde olimpiyat şampiyonunun kaldırdığı ağırlıktan 30 kilo daha fazla bir ağırlık kaldırarak tüm dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. 1986 yılında

Bulgaristan'dan Türkiye'ye iltica eden halterci, 1988 yılında Seul'de yapılan olimpiyatlara Türkiye adına katıldı. Naim Süleymanoğlu, rakiplerine 30 kilo fark attığı silkme ve koparmada dünya rekoru kırarak altın madalyayı aldı. Katıldığı tüm yarışlarda başarı kazanan Süleymanoğlu 8,5 yıl kariyerine yenilgisiz devam ettikten sonra 1992 Avrupa Şampiyonası'nda Bulgar Nikolay Peshalov'a yenildi. 3 ay gibi kısa bir sürede hazırlanan ve yeniden podyuma çıkan Türk sporcu, Barselona Olimpiyatları'nda Bulgar Peshalov'dan öcünü aldı. 4 yıl sonra gerçekleşen Atlanta Olimpiyatları'nda ise Yunan Valerios Leonidis ile muhteşem bir düello gerçekleştiren Süleymanoğlu, burada kendi dünya rekorunu da kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Halterci, 2000 Sidney Olimpiyatları'nda 4. altın madalyası için yarışırken, 145 kilo silkme ve koparmada 3 kez üstüste hata yaparak elendi."