CELAL TALABANİ HABERLERİ

Celal Talabani haber, Celal Talabani son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Celal Talabani

Celal Talabani

Doğum Yeri Irak
Doğum Tarihi 12.11.1933 - 3.10.2017

Celal Talabani Kimdir ?

Celal Talabani 12 Kasım 1933, Süleymaniye - ö. 3 Ekim 2017, Berlin, Iraklı Kürt siyasetçi ve 2005-2014 yılları arası Irak cumhurbaşkanı olarak görev aldı. Bağdat Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu olan Celal Talabani, Kuzey Irak'taki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) lideri.
Biyografinin devamı için tıklayın
Celal Talabani - 11.04.2021
Haftanın tarihine bakış
Çankaya Köşkü'nde 12 Mart 1991'de Celal Talabani ile görüşen Özal, terör olaylarının ve "Kürt sorununun" çözümü için çaba harcadı.
Celal Talabani - 24.01.2021
Haftanın tarihine bakış
2005 - Irak'ta 50 yıl sonra ilk kez çok partili seçimler yapıldı. Sünniler seçimi boykot etti. Seçimin galibi Şiiler oldu. Celal Talabani, ülkenin ilk Kürt devlet başkanı seçildi.
Celal Talabani - 10.11.2020
ABD'de Biden dönemi Irak'ı nasıl etkiler?
Biden'ın, geçmişte Bağdat'la ilişkileri istikrarlı bir seyir izlemese de eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve eski IKBY Başkanı Mesut Barzani dahil olmak üzere Kürtlerle çok sıcak ilişkiler geliştirdi.
Celal Talabani - 08.11.2020
Haftanın tarihine bakış
2010- Irak'ta 8 ay sonra iktidarın paylaşımı konusunda anlaşmaya varıldı. Nuri El Maliki yeniden başbakan, Celal Talabani de yeniden cumhurbaşkanı oldu.
Celal Talabani - 27.09.2020
Haftanın tarihine bakış
2017- Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani, tedavi için bulunduğu Almanya'da 84 yaşında hayatını kaybetti.
Celal Talabani - 06.05.2020
Irak'ta el-Kazimi'nin bakan adayına KYB tepkisi
Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa el-Kazimi'nin kurduğu hükmet kabinesinin mecliste oylanmasına saatler kaldı. Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yöneticilerinden Ala Talabani, el-Kazimi'nin kabinesinde Adalet Bakanı adayı olarak gösterilen Kerkük'ün eski Valisi Abdurrahman Mustafa'ya destek vermeyeceklerini açıkladı.
Celal Talabani - 01.05.2020
IKBY'de iki kentten özerklik talebi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) iki büyük partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki anlaşmazlık devam ederken KYB'nin yönettiği Süleymaniye kenti özerklik talebinde bulundu. Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından kurulan KYB yöneticilerinden Giyas el-Surçi tarafından yapılan açıklamada, KYB'nin çoğunluğu oluşturduğu Süleymaniye İl Meclisi'nin IKBY hükümetinden özerklik talebinde bulunduğu duyuruldu.
Celal Talabani - 17.04.2020
Özal'ın ölümünün üzerinden 27 yıl geçti
Çankaya Köşkü'nde 12 Mart 1991'de Celal Talabani ile görüşen Özal, terör olaylarının ve "Kürt sorununun" çözümü için çaba harcadı.
Celal Talabani - 20.02.2020
KYB'nin yeni eş başkanları Irak Kürtlerini nasıl etkiler?
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) ikinci büyük partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) eş başkanlığına Irak eski Cumhurbaşkanı ve KYB'nin kurucu lideri Celal Talabani'nin büyük oğlu Bafel Talabani ve yeğeni Lahur (Şeyh Cengi) Talabani'nin seçilmesi, KYB içi dengelerde ve IKBY'nin...
Celal Talabani - 19.02.2020
GRAFİKLİ- Talabani'den sonra KYB'de oğul Bafıl ve yeğen Lahur dönemi
Irak'ta 45 yıllık geçmişe sahip Kürt siyasetinde isminden söz ettiren KYB'nin eş başkanları dün belli oldu. Partinin 21 Aralık 2019'da düzenlenen 4'üncü olağan kongresi kapsamında Celal Talabani'nin yeğeni Lahur Şeyh Cengi ve oğlu Bafıl Talabani KYB'nin eş başkanları oldu.
Celal Talabani - 18.02.2020
Talabani'nin oğlu ile yeğeni KYB'nin eş başkanları oldu
KYB'nin resmi internet sitesi PUKmedia'da yer alan haberde, Ekim 2017'de hayatını kaybeden, partinin kurucusu Celal Talabani'nin oğlu Bafıl Talabani ile yeğeni Lahur Şeyh Cengi'nin Başkanlık Konseyince oy çokluğuyla eş başkan seçildiği belirtildi.
Celal Talabani - 26.01.2020
Haftanın tarihine bakış
2005 - Irak'ta 50 yıl sonra ilk kez çok partili seçimler yapıldı. Sünniler seçimi boykot etti. Seçimin galibi Şiiler oldu. Celal Talabani, ülkenin ilk Kürt devlet başkanı seçildi.
Celal Talabani - 06.01.2020
ABD-İran çatışması arasında Irak Kürtlerini ne bekliyor?
Öte yandan İran'ın, IKBY'nin KDP kontrolündeki Erbil ve KYB'nin etkin olduğu Süleymaniye şehirlerindeki İran Konsolosluklarında ayrı ayrı taziyeler düzenlenmesi ve Irak Kürtlerinin önde gelen iki partisinin de bu taziyelere ayrı şehirlerde iştirak etmesi, İran'ın Süleymani sonrası krizde IKBY'deki nüfuzunun altını çizmek istediğini gösteriyor. Bu taziyelerde, Erbil'deki İran Konsolosluğuna giden KDP heyetinde yer alan, partinin Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani'nin Süleymani'yi "Irak ve Kürt halklarının dostu, büyük komutan" şeklinde nitelemesi ve İran'ın Süleymaniye Konsolosluğuna giden KYB heyetinde yer alan IKBY Başbakan Yardımcısı ve KYB'nin Genel Başkanlık Kurulu Üyesi Kubat Talabani'nin katılımı öne çıktı. KYB'nin bir diğer Genel Başkanlık Kurulu Üyesi Aras (Şeyh Cengi) Talabani'nin ise Süleymani'nin ölümünün ardından "Kasım'ın dostluğuyla iftihar ediyorum" mesajını paylaşması, özellikle KYB ve Süleymani arasındaki yakın ilişkiye işaret etti. Zira, 2017'deki bağımsızlık referandumundan sonra, KYB'nin kurucu lideri Celal Talabani'nin büyük oğlu Bafel Talabani, yeğeni Lahur Talabani ve Aras Talabani, Süleymani ve Bağdat yönetimi ile anlaşma yaparak, Kerkük'ü Irak'a teslim etmekle suçlanmış ve Süleymani'nin liderliğindeki bu anlaşma KDP ve KYB arasındaki anlaşmazlıkları silahlı çatışmanın eşiğine getirmişti.
Celal Talabani - 27.12.2019
Irak'taki KYB'nin Başkanlık Konseyi üyeleri belirlendi
Kongreden 2 gün sonra oy sayımının bittiği ve isimlerin açıklandığı Başkanlık Konseyi listesinde partinin kurucusu ve Ekim 2017'de hayatını kaybeden Celal Talabani'nin ailesinin mevcut statülerini koruduğu görüldü.
Celal Talabani - 21.12.2019
Irak'ta Kosret Resul Ali, KYB Yüksek Siyasi Meclis Başkanı oldu
KYB, başta kurucu lideri Celal Talabani'yi kaybetmesi, parti içindeki çekişmeler ve ülkede yaşanan önemli gelişmeler nedeniyle 9 yıl aradan sonraki ilk kongresini düzenliyor.
Celal Talabani - 05.12.2019
Talabani'nin partisi KYB 21 Aralık'ta kongreye gidecek
Vefat eden eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurucu lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), 9 yıl aranın ardından 21 Aralık'ta kongreye gidecek.
Celal Talabani - 01.12.2019
Aralık 2019 Dünya Gündemi
Vefat yıl dönümünde eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) kurucu lideri Celal Talabani'yi anma töreni düzenlenecek.
Celal Talabani - 10.11.2019
Haftanın tarihine bakış
2010- Irak'ta 8 ay sonra iktidarın paylaşımı konusunda anlaşmaya varıldı. Nuri El Maliki yeniden başbakan, Celal Talabani de yeniden cumhurbaşkanı oldu.
Celal Talabani - 29.09.2019
Haftanın tarihine bakış
2017- Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani, tedavi için bulunduğu Almanya'da 84 yaşında hayatını kaybetti.
Celal Talabani - 26.09.2019
KYB'nin iki resmi televizyonu yayın hayatına son verdi
"Kurdsat" televizyonu 2000 yılında eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi ve KYB'nin Politbüro Üyesi Hero İbrahim tarafından kurulmuştu.
Celal Talabani - 25.09.2019
KDP ile KYB arasında "sessiz gerginlik" devam ediyor
Ancak KYB'nin kurucu lideri Celal Talabani'nin 2012'de hastalanması ve 2017'de hayatını kaybetmesiyle iki parti arasındaki gerginlikler tekrar gün yüzüne çıkmıştı.
Celal Talabani - 20.09.2019
KYB ile KDP arasındaki gerginlik artıyor
Ancak KYB'nin kurucu lideri Celal Talabani'nin 2012'de hastalanması ve 2017'de hayatını kaybetmesiyle iki parti arasındaki gerginlikler tekrar gün yüzüne çıkmıştı.
Celal Talabani - 20.09.2019
KYB'li komutana "Erbil'e giriş izni verilmemesi" gerginliğe neden oldu
Ancak KYB'nin kurucu lideri Celal Talabani'nin 2012'de hastalanması ve 2017'de hayatını kaybetmesiyle birlikte her iki parti arasındaki gerginlikler tekrar gün yüzüne çıkmıştı.
Celal Talabani - 14.09.2019
Goran Hareketi lideri Ali yeniden başkan seçildi
Goran Hareketi Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin genel sekreterliğindeki KYB içinde reformcu kanadının öncüleri arasında yer alan Noşirvan Mustafa, 2006'da partisinden istifa ederek Goran Hareketi'ni kurdu.
Celal Talabani - 25.08.2019
KYB'den Kerkük'teki vali seçimi için Kürtlerin anlaşması yeterli değil açıklaması
KYB'nin kongre süreci Partisinin bu yıl düzenleyeceği kongre hakkındaki son gelişmelere de değinen Pire, şunları kaydetti: "Celal Talabani'nin ölümü, DEAŞ savaşı ile ekonomik durum nedeniyle kongreye gitmedik.
Celal Talabani - 01.08.2019
KYB, Talabani'nin ölümünden sonra ilk kez kongreye gidiyor
Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurucu lideri olduğu ve ölümünden sonra parti genel sekreterlik koltuğu boşalan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) 2019'un sonuna kadar kongreye gideceği belirtiliyor.
Celal Talabani - 18.07.2019
IKBY'de yeni hükümet ve beklentiler
Erbil hükümetinde Mesrur Barzani'nin yardımcılığını bir önceki dönemde de başbakan yardımcılığı görevini yürüten, KYB'nin kurucusu Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani aldı.
Celal Talabani - 10.07.2019
IKBY yeni hükümeti parlamentodan güvenoyu aldı
Aynı oturumda Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin kurucusu Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani 73 oyla Başbakan Yardımcısı olarak seçildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Celal Talabani Haberleri | Celal Talabani Kimdir - Haberler - Celal Talabani haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Celal Talabani kimdir, hayatı ve biyografisi. Uğur Mumcu kimdir? Uğur Mumcu'nun katili kim? Uğur Mumcu nasıl ve ne zaman öldürüldü
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 20.6.2021 00:56:59. #1.16#

title