Çankaya'dan Vefa Örneği: Aziz Sancar Parkı Açıldı

Çankaya'dan Vefa Örneği: Aziz Sancar Parkı Açıldı

Çankaya'dan Vefa Örneği: Aziz Sancar Parkı Açıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Siyaset, spor, sanat, edebiyat ve bilim dünyasından önemli isimler ile şehitlerinin adlarını park ve sosyal tesislerinde yaşatan Çankaya Belediyesi, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adını verdiği yeni parkın açılışını yaptı.

Siyaset, spor, sanat, edebiyat ve bilim dünyasından önemli isimler ile şehitlerinin adlarını park ve sosyal tesislerinde yaşatan Çankaya Belediyesi, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adını verdiği yeni parkın açılışını yaptı.

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Caz Orkestrası'nın sunduğu dinletinin ardından kürsüye gelen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, iki gün önce yapılan Çankaya Belediyesinin 3,5 yılda yaptığı hizmetlerin anlatıldığı toplantı sonrasında hiç ara vermeden hizmetlerin devam ettiğini ve yine bir açılışla bir araya geldiklerini belirtti. Taşdelen, "Burası, hak sahibi olmayan insanların kullandığı gecekondularla dolu 30-35 yıldır kangren haline gelmiş bir alandı. Biz, halkın kullanacağı kentlerden yana olduğumuz için burada böyle bir projeyi hayata geçirdik. Aziz Sancar Parkı, bir kentin nasıl dönüştüğünü, böyle bir alanın nasıl halka kazandırılacağını, nasıl Çankaya'nın ve Ankara'nın en güzel parklarından birisi olacağını gösteren en güzel örneklerden oldu" dedi.

Emeği geçenlere ve yüklenici firma yetkililerine teşekkür eden Taşdelen, parka Aziz Sancar isminin verilmesinin nedenini de anlattı. Aziz Sancar'ın Nobel Ödülü'nü alan büyük bir bilim insanı olduğunu belirten Taşdelen, "Aziz Sancar Nobel alarak bizim göğsümüzü kabarttı. Biz de Çankaya'da adıyla ve mimari tasarımıyla Prof. Dr. Aziz Sancar'a yakışan bir park yapmanın onurunu yaşıyoruz" diye konuştu.

"80 milyon olarak kucaklaşmaya, birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var"

"Bir belediyenin dürüst, namuslu çalışıldığında ve mali disiplin sağlandığında nasıl kaynak oluşturulduğunu kanıtlıyoruz. Belediyeciliğin sosyal demokratların işi olduğunu, Atatürkçülerin işi olduğunu kanıtlıyoruz. Yüreğinde Atatürk sevgisi olan genç insanların neleri başarabildiğini gösteriyoruz" diyen Taşdelen, "Mustafa Kemal Atatürk aydınlığının tekrar bu ülkeyi aydınlatmasını istiyoruz. Karanlıkta yaşamak istemiyoruz. Demokrasi, özgürlük, eşit yurttaşlık temelinde Cumhuriyet şemsiyesi altında yaşamak istiyoruz" dedi.

Bunun ise üreterek, hizmet ederek, halkla kucaklaşarak gerçekleşeceğini belirten Taşdelen, "Siyasi düşüncesi ne olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan 1 milyon Çankayalıya nasıl hizmet götürüldüğünü birileri görsün istiyoruz. Çünkü 80 milyon kucaklaşmaya, birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Yukarı Öveçler Mahallesi Muhtarı Ziya Karakülah bölgeye 10 bin 400 metrekarelik park kazandıran Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e teşekkür ederek, çiçek sundu.

Park DNA tasarımı ile dikkat çekiyor

Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları ile 2015 yılında "Nobel Kimya Ödülü"ne layık görülen Aziz Sancar'ın adını taşıyan park, DNA teması ile dikkat çekiyor. DNAz sarmalından esinlenerek tasarlanan yeni park, 10 bin 400 metrekare alana sahip. Çocuk oyun alanları, oturma alanları ve meydan gibi aktif olarak kullanılacak mekanları "aktivite sarmalı" üzerinde konumlandırılan yeni park, koşu yolu ile fitness alanına da sahip. Parkta ayrıca iki fıskiyeli havuz da bulunuyor. Yukarı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi 1288. Sokak ile 1238. Cadde arasında yer alan parkın açılışına CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, CHP Ankara İl ve Çankaya İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. - ANKARA

Çankaya'dan Vefa Örneği: Aziz Sancar Parkı Açıldı
Çankaya'dan Vefa Örneği: Aziz Sancar Parkı Açıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title