Çağlayan: "Patent Değerlendirme Ajansı ve Patent Akademisi Kuracağız"
Haberler » Güncel » Haber

Çağlayan: "Patent Değerlendirme Ajansı ve Patent Akademisi Kuracağız"

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Patent Konusunun Sanayi İçin Önemini Vurgulayarak, "Patent Değerlendirme Ajansı" ve "Patent Akademisi" Kuracaklarını Bildirdi.

Çağlayan:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, patent konusunun sanayi için büyük önem taşıdığını vurgularken, "Patent Değerlendirme Ajansı" ve "Patent Akademisi" kuracaklarını bildirdi.


Ar-Ge alanında faaliyet gösteren firmalara "Kefilsiz Teminat Kredisi" verilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını da bildiren Çağlayan, "TBMM'de Ar-Ge'ye yönelik bir tasarı görüşüyoruz. Bunlar önemli vergisel teşvikler. Ayrıca Ar-Ge bölümünde istihdam gerçekleştiren işverenlerin SSK prim yükünün yarısının devlet tarafından ödenmesine yönelik çalışmalarda bulunuyoruz" dedi.

Çağlayan, Gazi Üniversitesi'nin Gölbaşı yerleşkesinde faaliyetini sürdürecek Gazi Teknokent'in açılışına katıldı. Açılışta Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç ve akademisyenlerde yer aldı. Yamaç, açılış sonrasında Çağlayan'a bir plaket verdi.

Çağlayan yaptığı konuşmada, kurulacak Patent Değerlendirme Ajansı'nın patentlerin ticari tespitini yapacağını ve ticaretini sağlamaya yönelik çalışmalarda bulunacağını dile getirdi. Patent sayısına verilen önem kadar patentin ticarileşmesinin de önemli olduğunu belirten Çağlayan, Patent Değerlendirme Ajansı'nın yanı sıra kurulacak olan Patent Akademisi'nin ise sınai mülkiyet konusunda çalışmalarda bulunacağını söyledi.

Çağlayan, Sanayi ve üniversite işbirliğine büyük önem verdiklerini dile getirdi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanlığını yaptığı dönemden bu yana teknoloji kelimesinin olduğu her yerde gayret içinde olduğunu belirten Çağlayan, teknoloji alanında yapılan her şeyin Türkiye'nin ihracatına, istihdamına ve üretimine büyük katkı sağladığını ifade etti.

-ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞBİRLİĞİNE DAHA FAZLA ÖNEM VERİLMELİ-

2001 krizinin ardından Türkiye'nin ekonomik anlamda büyük kalkınma yaşadığını vurgulayan Çağlayan, Türkiye'nin gerçekleştirdiği 100 milyar dolarlık ihracatın yüzde 90'nın sanayi mamullerinden gerçekleştirildiğini kaydetti. Çağlayan, üniversite ve sanayi işbirliği için daha fazla çalışma alanlarının üretilmesi ve üniversitelerde eğitim veren hocaların bilgi birikimlerinin sanayicilerle paylaşılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Ar-Ge'ye eskiden olmadığı kadar destek verdiğini kaydeden Çağlayan, 2013 yılında Gayri Safi Milli Hasılayı (GSMH) 800 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Çağlayan, "Hükümetimiz 2013 yılında GSMH'nın yüzde 2'sini araştırma ve geliştirmeye harcayacak. Yani 2013 yılında Ar-Ge'ye 16 milyar dolarlık para harcanacak. 16 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesi demek, AB üyesi Estonya ve Malta'nın GSMH'sinin daha fazlası demektir" diye konuştu. Ar-Ge'nin gelişim açısından da önemine değinen Çağlayan, akademisyenlerin ve üniversitede öğrenim görenlerin tez ve projelerinin sanayi emrine verilmesi ve ticarete aktarılması için SAN-TES Projesi'ni gerçekleştireceklerini belirtti. Çağlayan, bu güne kadar söz konusu projeye 235 başvurunun olduğunu ve bunlardan 85'inin kabul edildiğini bildirdi.

Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye genelinde 28 tane teknokent var ve bunlardan 18 tanesi aktif durumda bulunuyor. Bu 18 teknokentte 687 firma yer alıyor. Yine 18 teknokentte üretilen proje sayısı 2 bin 585, istihdamı sağlanan kişi sayısı 9 bin 376. Ayrıca hazırda faaliyet gösteren 18 teknokentten bu güne kadar 118 patent çıkartıldı. Bu teknokentlerde toplam 25 de yabancı firma bulunuyor."

Gazi Üniversitesi Rektörü Kadri Yamaç ise konuşmasında, Üniversite'nin teknoloji konusunda büyük adımlar attığını kaydetti. Yamaç, teknokent kurmak için belirli sayıda proje gerçekleştirilmesi gerektiğini, Gazi'nin bu gelişmeyi gösterdiğini söyledi. (ANKA)

(NUR/NB/ZG)