Büyük Menderes'te alarm! Nehrin kirlilik oranı 4'üncü dereceye ulaştı

Büyük Menderes'te alarm! Nehrin kirlilik oranı 4'üncü dereceye ulaştı

26.01.2021 19:20 | Son Güncelleme: 27.01.2021 01:04

Aydın'da birçok tarım alanına su veren Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik oranı 4'üncü seviyeye ulaştı. Dehşete düşüren manzaraların oluştuğu nehirde, kirliliğe karşı acil önlem alınmazsa, tarım alanlarında sulama riski ortaya çıkacak.

Aydın'ın Dinar ilçesinden çıkarak Uşak, Denizli ve Aydın'ın içinden geçip Ege Denizi'ne dökülen Büyük Menderes Nehri, son yılların en kirli dönemlerinden birini yaşıyor. Türkiye genelinde kuraklık yaşayacak iller arasında gösterilen Aydın Ovası'nın sulamasında kullanılan Menderes Nehri'nde kirlilik oranının 4'üncü dereceye kadar çıkması gelecek için endişe yaratıyor.

Büyük Menderes alarm vermeye başladı! Nehrin kirlilik oranı 4'ncü dereceye ulaştı

ÇÖPTEN DAĞLAR OLUŞTU

Menderes Nehri'nin Söke ovası kısmında ise birken çöpler ise dağ gibi büyüdü. Menderes Nehrine atılan hayvan cesetlerini ise sokak köpeklerinin parçaladığı görüntüler dehşete düşürdü. Çevrede çekim yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü kirliliği gözler önüne sererken, İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı'da tarım sulamasında gelecekten endişe duyduklarını kaydetti.

MİKROPLARDAN DOLAYI AYAĞIMIZDA YARALAR OLUŞUYOR

Büyük Menderes Nehrinin kirlenmesine bir an önce çare bulunmasını isteyen İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, "Aydın Ovası'nın can damarı Büyük Menderes Nehri'dir. Yıllardır bu nehirden akan sularla mahsullerimizi sulamaktayız. O da bu şekilde kirlenerek benliğini kaybediyor. Çocukken buradan akan suları tülbentle süzerek içtiğimiz yılları hatırlıyorum. Burası bizim için altın değerinde bir nehir. Yaz aylarında arazimizi sularken mikroplardan dolayı ayağımızda yaralar oluşuyor. Bu nehir olmazsa bu ovada ekim olmaz. Şu an arazi sulaması yapılmıyor ve kirli nehir denize akıyor. Böyle giderse gelecek nesillere ne temiz bir nehir ne de temiz bir deniz bırakabileceğiz. Bu suyla tarlamızı suluyoruz. Kirli olduğu için verimi çok etkiliyor. Sağlığı etkiliyor. Bir an önce çaresine bakılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Büyük Menderes alarm vermeye başladı! Nehrin kirlilik oranı 4'ncü dereceye ulaştı

KİRLİLİK DENİZE KADAR GİDİYOR

Bölgeyi dolaşarak çekim yapan çevreci Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ise, "Bulunduğum yerde her türlü çöpü görebilirsiniz. Biriken çöpler nehirde bulunan eski köprülere de zarar veriyor. Sürekli baskı yaparak ilerde yıkılmasına neden olabilir. Bu kirlilik denize dökülüyor" ifadesinde bulundu.

Büyük Menderes'te alarm! Nehrin kirlilik oranı 4'üncü dereceye ulaştı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (4)
HATİCE: Belediye yi suçlamak yeterli değil önce birey olarak ağzımızdan çıkan bir sakızı bile yere atmamak lazım Allah rızası korkusu icin
HATİCE: Evlerine almadıkları çöpleri doğaya cayır cimene atarsa insanoğlu yaşadığı yeri pisletirse olacak odur önce birey olarak üstümüze gerekeni yaparsak dünya daha iyi bir yere doğru gider çöpçü var isi onlari toplamak diyen zihniyetler oldukça çözümü yok ama nerde insanlarda bu düşünce
VATANDAS: aydin ve denizli vali beyleri belediye, baskanlari sandalyenizden kalkib, da etrafiniza bakin ömürboyu dertle ugrasacaksiniz yaziklar olsunnnnnn . . . . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title