Bursa'nın Dergisi 35'inci Sayıya Ulaştı

Bursa'nın Dergisi 35'inci Sayıya Ulaştı

Bursa'nın tarihsel belleğini tutan Türkiye'nin En İyi Yerel Tarih ve Kültür Dergisi Şehrengiz'in 35. Sayısı çıktı.

Bursa'nın Dergisi 35'inci Sayıya Ulaştı


Türkiye'deki birçok kütüphane ile birlikte Harvard Üniversitesi Kütüphanesi'nin de raflarında yer açtığı Şehrengiz'in 35. Sayısında yine Bursa'nın binlerce yıla uzanan tarihinden en taze haberler var.

Bu ay da Bursa'yı, kent kültürünü ve hayatı yazmayı sürdüren derginin kapak konusu, yolu Bursa'dan da geçen ve ünlü gezgin Marco Polo'dan 3 kat fazla yol kat eden ünlü Seyyah Battuta'nın hayatı ve seyahatnamesi. Battuta'nın Osmanlı'nın kuruluş dönemindeki Bursa'sına ait verdiği ilginç bilgileri Gazeteci İbrahim Öge derledi…

Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci ise, Bursa kaplıcalarındayken tahtını kaybeden Libya Melik'i İdris Sunusî'nin hikâyesini yazdı.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Rıza Ertekin ise Osmanlı'da 'çıkmaz' sokakların oluşumunu sorguladı ve yanıtlarını UÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim'den aldı.
Osmanlı'nın ilk hekimi ve sultanların şairi GermiyanlıŞeyhî'nin ilginç yaşamı ve eserlerini ise Asuman Kurt Öge'nin kaleminden çıktı.

Araştırmacı-Yazar Ekrem Hayri Peker Bursa'nın orta Asya'daki ruh ikizi Buhara'yı, Araştırmacı-Yazar Murat Kavaklı Bursa bıçakçılığını hakkındaki gerçekleri, Fotoğraf Sanatçısı Seher Gözübüyük de emek ve sabırla örülebilen Girit danteliyle hüzün verici bir insan hikâyesini kalemle aldı.
Araştırmacı-Yazar Fevzi Şen'in, öğretmen-siyasetçi-gazeteci Alaaddin İsmailoğlu'nun Kosova'dan Bursa'ya uzanan farklı yaşam öyküsünü, Fotoğraf Sanatçısı Veysel Kaya'nın hoşgörü kenti Bursa'nın hoşgörülü insanlarının bir yeni yıl sabahında yaşadıklarını ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ. Öztahtalı'nınBursa'nın unutulan içecek ve reçellerini anlattığı yazıları da Şehrengiz'in diğer ilgi çekici konuları.

Derginin son bölümünde her zaman olduğu gibi yerel yönetimlerin geride bıraktığımız ay yaptıkları çalışmaların derlendiği Şehremini sayfaları yeraldı.