Aç kalan sokak köpekleri 280 damızlık kazı telef etti

Aç kalan sokak köpekleri 280 damızlık kazı telef etti

19.02.2021 10:03 | Son Güncelleme: 19.02.2021 10:50

Bursa'da aç kalan sokak köpekleri bir çiftliğe girerek 280 damızlık kazı telef etti. Çiftlik sahibi bu saldırının ilk olmadığının altını çizdi.

Bursa'nın Yıldırım ilçesi Vakıfköy Mahallesi'nde kaz çiftliği bulunan Cahit Yıldırım'ın bin 300 adet kazından 280'i aç kalan sokak köpeklerince telef edildi. 3 yıldır kendi yerinde damızlık kaz besleyen Cahit Yıldırım, sokak köpeklerinin saldırısının ilk olmadığını ama bu çaplı ilk kez yaşandığını anlattı.

Aç kalan sokak köpekleri 280 damızlık kazı telef etti

"90 BİN TL'Yİ AŞAN ZARARIMIZ VAR"

Türkiye'nin çeşitli yerlerine ürettikleri kazları gönderdiklerini ifade eden Yıldırım, "3 yıldır kaz yetiştiriciliği yapıyoruz. Bulunduğumuz yerde bini aşkın damızlık kazımız var. Sokak köpeklerini konusunda yetkilileri defalarca uyarmamıza rağmen, 280 kazımız telef oldu. 90 bin TL'yi aşan zararımız var. Telef olan kazların tamamı damızlık vasfında olan kazlardır. Damızlık kazların üretilmesi gerektiği için hem burada manevi hem de ekonomik kayıp söz konusudur. Bu kazlar hemen edinilebilecek ve üreyebilecek hayvanlar değil. 1 kaz koca sene boyunca 25-30 yumurta yapıyor. Bunlar 15 -20 tane civciv çıkıyor. Meşakkatli bir iş, üretimi çok zor" dedi.

Aç kalan sokak köpekleri 280 damızlık kazı telef etti

ÖNLEM ALINMADI İDDİASI

3 ay önce kadar aynı hadisenin başlarına geldiğini dile getiren Yıldırım, "O zaman çok fazla hayvanımız telef olmamıştı. 30 tane kazımız telef oldu. Gerekli önemleri alması gereken yerlere bildirmemize rağmen önlemler alınmadı. Yan tarafta bizim komşumuz var. Orada komşumuzda tarım işçileri çalıştığı için bizler kendi köpeklerimizi salamıyoruz. Oradaki çalışanlara zarar vermesinden korkuyoruz. Köpekleri kızdırırlar, oyun oynamaya kalkarlar diye kendi köpeklerimizi salabilsek bunlar başımıza gelmeyebilirdi" diye konuştu.

Aç kalan sokak köpekleri 280 damızlık kazı telef etti

"YETKİLİLERDEN ACİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Köpeklerin sürü halinde gezdiklerinin altını çizen Yıldırım, "Sokak köpekleri ordu gibi geziyorlar. Yarım saat dolaşın 20- 30- 40'lı gruplar halinde köpekleri göreceksiniz. Sadece bizim değil çevredeki vatandaşlar da bu durumdan mustarip. Biz yetkililerden acil çözüm istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Aç kalan sokak köpekleri 280 damızlık kazı telef etti

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / SAMET DOĞRU

Haber Yorumları (24)
AZİZE: Öyle millete yorum yapmak kolay adam yorumda soyluyo zaten benim köpeklerim var ama komşuda çalışanlar şaka yapıp severlerse diye ısırır diye yorum yapiyo öyle başına gelmeyen bilemez nerden biliyosunuz hayvanları doyurmadigini sokak hayvanların lütfen vicdanlı olun yorum yaparken hepimizin başına gelir rabbim kimseye vermesin çok geçmiş olsun belediyeninse bu kişiye yardım etmesi gereki bence
ACAYİP ADAM: Köpekleri toplayıp ormana atmak çözümmü nerede buların savunucuları her yerde gönüllürerin yardımıyla sokak hayvanlarına bakılan barınak kurulsun yoksa avrupalı medeniyet görmüş insanların dediği gibi uyutalım
YILMAZ: KÖPEKLER AÇ KALDIĞI İÇİN YEMEMİŞ BAKSANIZA, SIKMIŞ BIRAKMIŞ DİYECEĞİM O Kİ O KÖPEKLER OYNAMAK İÇİN 280 CANI KATLETMİŞ BENCE KÖPEKLERİN ACİLEN ÖLDÜRÜLMESİ YADA BARINAĞA GİTMESİ ŞART SONUÇTA EKMEK KAPISIYMIŞ İNSANIN AÇSAN AL 2 TANE YE NİYE TİLKİ GİBİ ÖLDÜRÜYORSUN.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title