Buldan nerede? Buldan nereye bağlıdır? Buldan nüfusu nedir?

Buldan nerede? Buldan nereye bağlıdır? Buldan nüfusu nedir?

Buldan nerede? Buldan nereye bağlıdır? Buldan nüfusu nedir?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Buldan, yayla (Süleymanlı) Gölü ve Kestane Deresi ilçenin önemli doğal güzellikleri arasındadır. İlçe sınırları içinde Yenicekent Kasabası'nda Tripolis Antik Kenti bulunmaktadır. Buldan nereye bağlı? Buldan nüfusu nedir?

İl merkezi ile arasında Buldan arasındaki mesafe yaklaşık olarak 47 km'dir. Buldan´a bağlı toplam 1 belde ve 28 köy vardır. Peki, coğrafi yapısı nedir? Buldan nereye bağlı? Buldan nüfusu nedir?

BULDAN NEREDEDİR? BURDAN NEREYE BAĞLI?

Buldan, Türkiye'nin batısında Ege Bölgesinde yer alan Denizli ilinin yaklaşık 27.000 nüfuslu bir ilçesidir. Buldan, Denizli'nin ilçelerinden güneyde Sarayköy, doğuda Güney ilçesi ve güneydoğuda Pamukkale ilçeleriyle birlikte kuzeyde Manisa'nın Sarıgöl, batıda da Aydın'ın Kuyucak ve Buharkent ilçeleriyle komşudur.

BULDAN NÜFUSU NEDİR?

2012 yılı TÜİK verilerine göre ; merkez ilçe nüfusu 15.914, köy nüfusu 11.570 toplam nüfusu ise 27.484'dir. Dokumacılık (tekstil) konusunda tüm Türkiye'de meşhur bir ilçedir. İlçeye has olan Buldan bezi dünyaca ünlü bir dokuma türüdür.

Buldan nerede? Buldan nereye bağlıdır? Buldan nüfusu nedir?

COĞRAFİ YAPISI NEDİR?

Denizli'nin en gelişmiş ilçelerinden biridir. Buldan İlçesi Ege Bölgesinin iç kısmında yer almakta olup, doğuda Güney İlçesi, batıda Kuyucak, kuzeyde Sarıgöl, güneyde Sarayköy İlçeleriyle komşu bulunmaktadır. Yüzey şekilleri bakımından dalgalıdır. Alçak ovalar ve platolar birbirini tamamlar. Arazinin tamamı denizden yüksektir. Buldan platosu alçalarak Sarayköy tabakasına ulaşır. İlçenin diğer alanları dağ ve platolarla kaplıdır. İlçe merkezinin batısında 1500 m yükseklikte, dağ içi düzlüğünde Süleymanlı gölü vardır. Çok eskiden bu gölün bir ark sistemiyle Buldan'ın yeşil bahçelerini suladığı bilinmektedir. Buldan'ın doğusuna doğru arazi yüksekliği giderek azalır. İlçe topraklarının yaklaşık üçte birinin bulunduğu bu bölge, Adıgüzel Barajı'nın sularıyla verimini giderek arttırmaktadır. Büyük Menderes Ovasının tarıma elverişli toprakları üzerinde Yenicekent, Doğan, Oğuz, Mahmutlu ve Bölmekaya köyleri kuruludur. İlçedeki ormanlar iki büyük yangında tahrip olduğundan, çeşitli kuruluşların ortak çalışmalarıyla yeniden ağaçlandırma başlanmıştır.

İlçenin Asıl Ege ile İç Ege arasında bulunması iklim çeşitliliğine neden olmaktadır. İlçenin doğusunda Akdeniz iklimini andıran bir iklim görülür.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurludur. Hiç kar yağmaz, don olayına rastlanmaz. Yıllık yağış ortalaması 600–700 m²'dir. Güney ve batısındaki dağların deniz etkisini azaltması yüzünden Tosunlar, Kuyucak ve Sarayköy'e göre daha az yağış alır.

İç kesimlerdeki yüksek yayla alanlarında iklim giderek karasallaşır. Yazları sıcak, kurak ama ovaya göre serin geçer. Kışlar soğuk ve kar yağışlıdır, don olayı görülür. Karlık tepesi ve yakın çevresinde kuyularda özel olarak kar depolanır, yazın satılır. İlçenin üç tarafı dağlarla kaplı olduğundan sert rüzgârlara rastlanmaz.

Buldan nerede? Buldan nereye bağlıdır? Buldan nüfusu nedir?
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title