Bu Saatler Arası Elektrik İki Kat Pahalı

Bu Saatler Arası Elektrik İki Kat Pahalı

Elektrik tüketim tarifesi "üç zamanlı" olanların akşam saatlerinde elektriği yüzde 50 zamlı kullandıkları ortaya çıktı.

Bu Saatler Arası Elektrik İki Kat Pahalı

Elektrik tüketim tarifesi "üç zamanlı" olanların akşam saatlerinde elektriği yüzde 50 zamlı kullandıkları ortaya çıktı. "İndirim beklerken şaşkına dönmeyin" diyen uzmanlar, normal tarifenin risksiz olduğunu savunuyor.

Elektrik tüketiminde tasarruflu olduğu sanılan ve halk arasında "indirimli tarife" olarak adlandırılan "üç zamanlı tarife", dikkat edilmemesi halinde faturaları şişiriyor. Özellikle 17.00-22.00 saatleri arasında yapılan tüketimlerde yüzde 50 zam uygulanıyor. Bu görüşü uzmanlar da desteklerken, "tarife değişikliği yaparken iki kere düşünün" uyarısı yapıyor.

Elektrik kullanımında yanlış bilgi ve yanlış tarife seçiminin tüketicinin faturalarının yükselmesine yol açtığı belirtildi. Daha az tüketim yapmak ve faturalarında daha düşük bedeller görmek isteyen bazı tüketiciler, indirimli tüketim ve daha az ücretlendirme beklentisiyle "üç zamanlı tarifeyi" tercih ederken, tüketimde zaman ayarlamasına uyamadığından farkında olmadan yüzde 50'ye varan zamlı sarfiyatla karşı karşıya kalıyor. "İndirimli tarifeye geçtim ama faturam daha yüksek geldi" diyen birçok tüketici aynı sorunu yaşarken, sürpriz faturalarla karşılaşmak istemeyenlere "normal tarife" öneriliyor.

İKİ TÜRLÜ TARİFE VAR

Uzmanlar, elektrik kullanımında normal tarife ve üç zamanlı tarife olmak üzere iki türlü tarife bulunduğunu ifade ediyor. Normal tarifede, abone günün her saatinde tüketimi kadar ödüyor. İndirim veya zamlı uygulama ya da gece gündüz uygulaması yapılmıyor. Üç zamanlı tarifede ise sabah 06.00 ile akşam 17.00 arasında yüzde 5, gece 22.00 ile sabah 06.00 arası ise yüzde 50 indirim uygulanıyor. Ancak indirimli tarifede günün en fazla elektrik sarfiyatı yapıldığı akşam 17.00 ile 22.00 saatleri arasında yaptığın tüketim yüzde 50 zamlı olarak yansıyor. Ütü, çamaşır, bulaşık makinesi, fırın ve elektrik süpürgesi gibi yüksek elektrik tüketimine yol açan ev aletlerinin bu saatlerde kullanılması yüzde 50 zamlı uygulama nedeniyle üç zamanlı tarifede "indirim yerine zam", dolayısıyla cep yakan faturalara dönüşüyor.

UZMANLAR: "İKİ KERE DÜŞÜNÜN"

Eski tip sayaçlarda indirimli tarife uygulanamazken, değişim süreci devam eden elektronik sayaçlar her iki tarifeye de uyumlu ölçüm yapabiliyor. Birçok abonenin, kamuoyunda bilinenin aksine normal tarifede kalmasının daha lehine olduğu vurgulanırken, uzmanlar günlük yaşamın yoğun olduğu saatler baz alındığında indirimli tarifeye geçenlerin iki kere düşünmesi gerektiğini belirtiyor. İndirimli tarifelerin uygulandığı sabah, gündüz ve gece saatlerinin elektrik tüketiminin en düşük zaman dilimleri olduğunu öne süren uzmanlar, "Aboneler, akşam elektriği yoğun kullanıyorsa ütü, fırın, çamaşır ve bulaşık makinesini 22.00'den önce yapıyorsa, üç zamanlı tarifede yüzde 50 zamlı kullanıyor demektir. Zaman hesabınızı yapıp, tarifenize karar verin. Yoksa normal tarifede kalın" diyor.

ÇALIK YEDAŞ DA UZMANLARA KATILDI

Uzmanların görüşüne Samsun, Ordu, Sinop, Çorum ve Amasya'da elektrik dağıtımını üstlenen Çalık YEDAŞ yetkilileri de katılıyor. Genel Müdür Nurettin Türkoğlu, bazı vatandaşlardan "indirimli tarifeye geçtim, ama faturamda düşme olmadı" gibi şikayetlerin geldiğini belirterek, "İşlerini gece geç saatlerde yapabilen ya da sabahın çok erken saatlerinde elektrikli ev aletlerini (çamaşır, bulaşık makinesi, ütü gibi) kullananlar indirimli tarifeden elektronik sayaç sayesinde yararlanabilir. Ama 17.00-22.00 saatleri aralığında kullanıyorsa, tarifesi de normal değilse yüzde 50 zamlı uygulama oluyor. Evinde elektrikli soba kullananlar, fırını çok sık kullananlar kesinlikle normal tarifede kalmalı. Müşterilerimiz, tercihini tüketim durumuna göre kendisi tercih etmeli. Ayrıca müşteriden talep gelmediği sürece şirketimiz abonelerin tarifelerini kesinlikle değiştirmemektedir" dedi.