Bosch, Çerkezköyde Bulaşık Makinası Fabrikasının Açılışını Gerçekleştirdi

Avrupa'nın Lider Dünyanın En Büyük 3. Beyaz Eşya Şirketi Bosch'un Türkiye'deki İştiraki Bsh Ev Aletleri, Çerkezköy'deki Tesislerine Bir Fabrika Daha Ekledi.

Bosch, Çerkezköyde Bulaşık Makinası Fabrikasının Açılışını Gerçekleştirdi

Avrupa'nın lider dünyanın en büyük 3. beyaz eşya şirketi Bosch'un Türkiye'deki iştiraki BSH Ev Aletleri, Çerkezköy'deki tesislerine bir fabrika daha ekledi.

Bulaşık makinesi fabrikasının açılışında konuşan İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, "Çerkezköy, BSH'nin dünyada en büyük üretim tesisi haline geldi. Böylece, Türkiye'de BSH Grubu içinde 4 büyük beyaz eşya üretiminin yapıldığı tek ülke olma özelliğine kavuştu" dedi.

BSH'nin Türkiye'yi üretim üssü olarak seçmesinin tesadüf olmadığını anlatan Klein, şöyle konuştu: "Türkiye, 15 milyon adedi aşan üretimiyle beyaz eşyada Avrupa'nın en büyük ilk dört üreticisi arasında yer alıyor. Bu tablo içerisinde, biz de Çerkezköy'deki üretimimizi 3 milyon birime çıkararak, BSH'nin dünya çapındaki üretim tesisleri arasında birinci sıraya yükseldik."

Türk ekonomisinin sağlıklı gelişmesi için sıfırdan yeni işletmeler kuracak yatırımcıların ülkeye gelmesi gerektiğine inandıklarını belirten Klein, sözlerine şöyle devam etti: "Geçtiğimiz yıl 95 milyon YTL'lik yatırım gerçekleştirdik. 2007'de ise 74 milyon YTL daha yatırım yaparak istihdamımızı yüzde 18 artıracağız. Halen Türkiye'deki yabancı yatırımlı en büyük 8. sanayi kuruluşuyuz ve önümüzdeki yıllarda üretim kapasitemizi 4.5 milyon birime yükseltmeyi hedefliyoruz."

Türk beyaz eşya sektörüne Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarıyla hizmet veren BSH'nin cirosunun önceki yıla göre yüzde 20 gibi önemli bir artışla 1.8 milyar YTL'ye yükseldiğine dikkat çeken Klein, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu büyüme, üretim kapasitemizi artırmaya yönelik sürekli yatırımlarımız sayesinde oldu. İhracat ciromuzu bir önceki yıla göre yüzde 27 artırırken, satış hacmimizi de yüzde 10 büyüttük. Bu oran, Türk beyaz eşya sektöründe toplam büyümenin iki katına eşit."

Ürün geliştirme ve üretimin her aşamasında çevre dostu ürün hedefini ön planda tuttuklarını söyleyen Klein, sözlerini şöyle tamamladı: "Çevresel etkileri tasarım aşamasından itibaren hesaba katıyoruz. Ürünlerimizin su ve elektrik tüketimlerini düşürerek, yalnız bireylerin değil dünyanın da kazançlı çıkmasını sağlamak için çalışıyoruz. Türkiye'de kullanılan tüm beyaz eşya ürünleri, A ve A+ enerji etiketine sahip olsaydı bir yılda 24.000 olimpik havuzu dolduracak kadar su, Muğla ile benzer büyüklükte bir

şehiri bir yıl süreyle aydınlatacak kadar elektrik tasarrufu yapılabilirdi."

(CHT-HO-E)